YOLCU DESTEK HİZMETLERİ
İstasyonların Çalışma Saatleri
İzmir Metrosu'nda İstasyonlar haftanın yedi günü 06:00 – 00:20  saatleri arasında yapılan tren seferleri boyunca yolculara hizmet etmektedir.
 
Tüm istasyonlarda kapılar 05:50’de açılır, ilk seferle birlikte yolcular işletim süresince giriş turnikelerinden güvenlik kontrolü ile giriş yapar.

İstasyon Güvenlik ve Temizlik Hizmetleri
İstasyonlarda 24 saat güvenlik görevlileri bulunur, işletim sırasında, giriş turnikelerinde görev yaparak yolculuğun emniyetli ve güvenli olmasını sağlarlar. İşletim dışı saatlerde de istasyonlarda güvenlik görevlileri bulunur, istasyonun ve ekipmanların güvenliğinden sorumludurlar. Tüm metro istasyonları ayrıca, sistemin her yerinde bulunan güvenlik kameraları ile izlenmektedir. İstasyonlarda temizlik görevlileri de 24 saat görev yapmaktadır. Gün içinde genel temizlik işleri, işletim sona erdikten sonra ise peron ve giriş hollerinin makine ile yıkanması, tavan temizliği gibi işletim saatlerinde yapılamayan hizmetler gerçekleştirilmektedir.

İzmirim Kart Dolum Hizmeti
Yolcular turnikelerden kartları ile giriş yapabilmektedirler. İzmirim Kart ile yolcularımız ilk yolculuktan sonra 120 dakika  içinde aktarma yaptığı diğer ulaşım sistemlerinden de yararlanmaktadır. İşletme saatleri boyunca yolcularımız her istasyonda çok sayıda bulunan kart dolum otomatlarından (YÜKLEMATİK) dolum yapabilmektedir. Yüklematiklerin kesintisiz hizmeti nedeniyle istasyonlarda gişeler belirli saatlerde açık bulunmaktadır. 

İstasyon Görevlileri
İstasyon yetkilisi olarak İstasyon Şefi ve İstasyon Operatörü görev yapmaktadır. İstasyon yetkilileri sisteme girişlerinden itibaren yolcuların hızlı, güvenli, konforlu ve zamanında hizmet veren metro ulaşımından sorunsuz yararlanmaları için gereken tüm faaliyetlerden sorumludurlar.
İstasyonlarda görev yapan personel doğrudan yolcu ile temastadır ve memnuniyetin sağlanmasında önemli rolü vardır. Bu birimde  görev yapan personele doğru iletişim kurma, vücut dili, davranış biçimleri, kurum kültürü, sevk ve yönetim, toplam kalite ile ilgili eğitimler sürekli olarak verilmekte ve periyodik olarak tekrarlanmaktadır.

Bebek Odası
Bebekleriyle İzmir Metrosunu kullanan annelere, Konak ve Üçyol istasyonlarında yer alan bebek bakım odaları ile önemli bir hizmet veriliyor.
 
           
 
Anneler, gönül rahatlığı ile besleme, temizleme ve bakım yaptıkları bebekleriyle günlük hayatın içinde daha uzun süre kalarak, toplu ulaşımlardan yararlanabiliyor. Bu durum ulaşımın hızlı, güvenli, konforlu ve zamanında olması, araçlarda  özel koltukların bulunması,  günlük hayata bebekleriyle birlikte katılmak isteyen annelerin,  toplu ulaşımda ağırlıklı olarak metroyu tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Ancak anneler, dışarıda  bebeklerini beslemek, temizlemek ve bakmak için rahat ve hijyen açısından temiz ortamların oluşturulmasını istiyordu ve bekliyordu. Bu beklenti İzmir Metrosunda karşılık buldu, Konak ve Üçyol istasyonlarındaki bebek bakım odalarında anneler bebeklerinin ihtiyaçlarını tümüyle karşılayıp sosyal yaşamda daha uzun süre zaman geçirme imkanı buluyor.