YOLCU DESTEK HİZMETLERİ
İzmir Metro A.Ş, İzmirlilere ve kentimizi ziyaret eden konuklarımıza konforlu, hızlı, güvenilir ve yüksek kalitede bir ulaşım hizmeti sunabilmek için, metro hattı ve yakın çevresinde, istasyonlarımızda, trenlerimizde seyahat boyunca geçerli olan bir dizi yolculuk kuralları uygulamaktadır.
 
İzmir Metro A.Ş. İzmir Metrosu’ndan yararlanan herkesin yolculuk kurallarına uymasını bekler. Kurallara aykırı davrananlar, Özel Güvenlik Görevlilerince uyarılır, kural dışı davranışlarında ısrar edenler, yolcuların huzur, güven ve emniyeti için kolluk kuvvetlerine teslim edilir.
 
İZMİR METROSU’NDA YOLCULUK YAPABİLMEK İÇİN;
 
1. Turnikelerden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği geçerli biniş kartı ile geçiş sağlanır.
 
2. 0 - 6 yaş arasındaki çocuklar, yanlarında ebeveynleri bulunmak kaydıyla, ücretsiz geçiş hakkından yararlanır. İlköğretimden itibaren her öğrenci toplu ulaşımdan indirimli yararlanmak için resimli, kişiye özel öğrenci İzmirim Kartı çıkartır.
 
3. Engelli yolcularımız Ulaşım Kartlar Müdürlüğü ve Başvuru Merkezlerinden temin edecekleri elektronik Engelli İzmirim Kartı ve hakları varsa Refakatçi İzmirim Kartları ile seyahat edebilirler.
 
4. Özel Güvenlik Görevlilerince, Geçerli Seyahat Kartları tablosunda yer alan kartların kullanımında, başka bir kişiye ait, süresi dolmuş veya sahte olduğu tespit edilen kartlar ile yolcu geçişine izin verilmez, geçiş kartlarına el konur.
 
5. Yolcular, istasyon sınırları içinde ve ücretli alanda İstasyon Yöneticisi ve Özel Güvenlik Görevlilerinin yolcu akışını düzenlemek amacıyla yapacakları uyarılara ve yapılan anonslara uymak zorundadır.
 
6. İzmir Metro A.Ş. kurum sınırları içinde izinsiz fotoğraf ve video çekimi yapmak yasaktır. Fotoğraf ve video çekimi için Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında İzmir Metro A.Ş. Halkla İlişkiler Birimi’nden izin alınması gerekir.
 
7. İstasyonlarımızda, trenlerimizde ve yasa gereği kapalı alanlarda puro, pipo, sigara ve benzeri maddeler kullanılmaz, hiçbir yiyecek ve içecek (su hariç) maddesi tüketilmez.
 
8. Trenlere daha rahat binebilmek için inenlere öncelik tanınır. Trene iniş ve binişlere engel olmamak için, tren içerisinde kapı önlerinde durulmaz, orta kısımlara geçilir. Tren kapılarının çalışmasını engelleyici hareketlerde bulunulmaz.             
                               
9. Kendini veya diğer yolcuları tehlikeye düşürecek derecede aşırı alkollü ya da yolculuk yapmaya uygun olmayan durumda seyahat edilmez.
 
10. Ücretli alana, önlemi alınmış kafeste taşınabilen evcil hayvanlar dışında hiçbir evcil hayvan sokulmaz.
 
11. Görme/işitme engelli yolcularımızın yanlarında rehber/kılavuz köpekleri ile seyahat etmek istemeleri durumunda; Engelli İzmirim Kartını ve Rehber/Kılavuz Köpek Kimlik Belgesi/ Sertifikasını yetkiliye ibraz etmesi, Rehber/Kılavuz Köpeğin temiz, vücut tasmasının bağlı ve ağızlığının takılı olması gerekmektedir. Rehber/Kılavuz Köpekler, yolculuk boyunca sahiplerinin yanında olmalıdır.
 
12. İstasyonlarda ve trenlerde diğer yolcuları rahatsız edecek davranışlarda bulunulmaz, üçüncü şahıslara rahatsızlık verilmez. Gürültü yapılmaz, yüksek sesle konuşulmaz, cep telefonu ile etrafı rahatsız edici şekilde konuşulmaz.
 
13. Ücretli alanlarda yolculuk amacı dışında uzun süreli oturulmaz veya beklenmez.
 
14. Tren içerisinde ve peronlardaki oturma yerlerinde, bir yolcu için ayrılmış alandan fazla oturma yeri işgal edilmez.
 
15. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde genel ahlak kurallarına aykırı davranılmaz.
 
16. İzin verilen yerlerdeki ilan, duvar afişi vb. yayınlar hiç kimse tarafından çıkarılamaz, değiştirilemez, tahrip edilemez.
 
17. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde, izin verilen yerlerde, izin verilen kişi, kurum ve kuruluşlar dışında, hiç kimse, duvar afişi asamaz, el ilanı dağıtamaz.
 
18. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde toplu gösteri, yasa dışı gösteri, propaganda ve konuşma yapılmaz.
 
19. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde hiçbir şans ya da talih oyunu ticareti, seyyar satıcılık, ticari amaca yönelik pazarlama ve tanıtım faaliyeti yapılmaz.
 
20. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde dilencilik yapmak yasaktır.
 
21. Aktarma hakkı, başkasına kullandırılamaz, kullanmak için talepte bulunulamaz.
 
22. İstasyonlarda ve trenlerde İzmir Metro A.Ş.’nin hiçbir araç, gereç, cihaz, oturma üniteleri vb. ekipmanına zarar verilmez.
 
23. İstasyonlardaki Özel Güvenlik Görevlileri, şüpheli şahıs ve paketleri diğer yolcuların can güvenliği açısından kontrol edebilir. Şüpheli durumlarda yolcu, istasyona ve ücretli alana alınmaz, ısrarı halinde emniyet güçlerine haber verilir.
 
24. İstasyonlarda peron kenarlarında bulunan sarı güvenlik çizgisini ihlal etmek tehlikeli ve yasaktır.
 
25.İstasyonlarda tren hattına inmek, hat içinden karşıdan karşıya geçmek tehlikeli ve yasaktır.
 
26. İstasyonlara ve ücretli alana taşıma ruhsatlı silah haricinde, silah, av tüfeği ve fişekleriyle veya delici, kesici aletlerle girilemez ve bunlarla yolculuk yapılmaz.
 
27.  İstasyonlara ve ücretli alana büyük parça eşya, patlayıcı, yanıcı, parlayıcı, akıcı, kırılabilir, dökülebilir sıvı, katı, gaz ya da toz türü maddelerle girilmez ve bu maddelerle yolculuk yapılmaz.
 
28. Yangın, gasp, saldırı ya da sağlık müdahalesi gerektiren acil durumlarla karşılaşıldığında, trenlerde imdat kolu çekilir, peronlarda bulunan acil çağrı cihazları kullanılır ya da en yakın İstasyon Yöneticisine haber verilir.
 
29. İstasyonlardaki acil çağrı cihazları ve yangın alarm sistemleri amacı dışında kullanılmaz.
 
30. Trenlerdeki imdat kolu, kapı acil çıkış kolu ve yangın tüpleri amacı dışında kullanılmaz.
 
31. İstasyonların ve trenlerin acil durum tahliyelerinde yetkililerce yapılan her türlü duyuru, verilen her türlü talimata uyulması can güvenliği açısından zorunludur.
 
32.  İstasyon sınırları içinde ve ücretli alanda, tekerlekli sandalye ve bebek arabaları dışında, kaykay, paten, scooter vb. araçların kullanılması yasaktır.
 
33. Bulunan kayıp eşyalar, istasyonlardaki Özel Güvenlik Görevlilerine veya İstasyon Yöneticilerine teslim edilmelidir.
 
34. İzmir Metrosu’nda bisiklet için ek ücret ödemeden yolculuk yapılabilir.
 
35. Bisiklet, katlanabilir bisiklet, (motosiklet ebadında ve ağırlığında olanlar hariç) elektrikli bisiklet, scooter, elektrikli scooter ile yolculuk yapılabilir.
 
36. Bisikletler, diğer yolculara ve trenlere zarar verecek şekilde yağlı ve kirli olmamalıdır. Diğer yolculara veya sisteme vereceği zararlardan bisiklet kullanıcıları sorumludur. Doğabilecek sorunlarda İzmir Metro A.Ş sorumlu değildir.
 
37. Trenlerde ilk ve son vagonlarda bisiklet için belirlenmiş yer işaretleri bulunmaktadır. Bisikletliler, tren içinde belirlenmiş sahanlıkta durmalı ve koridorlara asla geçmemelidir.
 
38. Yolcu yoğunluğu durumuna göre her bir vagona en fazla 2 bisikletli yolcu giriş yapabilir.
    
39. 12 yaşından küçük çocuklar, yanlarında ebeveynleri olmadan bisikletleriyle sisteme giriş yapamaz.
 
40. Bisikletli yolcular istasyonlardaki taş merdivenleri ve bu merdivenlerde bulunan bisiklet taşıma kanallarını kullanmalıdırlar.
 
41. Yürüyen merdivenlerde, diğer yolcuları engelleyecek biçimde basamakta oturulmaz, kayılmaz, koşulmaz ve eşya taşınmaz.
 
42. İstasyonlarda “GİRİLMEZ” levhası ile tanımlanmış olan teknik odalara ve bölümlere görevli, yetkili ve izinli kişiler dışında girilmesi yasaktır.
 
43. İzmir Metrosu’nun yer üstündeki çit ile çevrili güzergâhına girmek tehlikeli ve yasaktır.
 
44. İşletme dışı saatlerde, tren, istasyon ve yakın çevresine girmek, saklanmak, uyumak ve beklemek yasaktır.
 
45. Trenlerde kumanda paneli üzerine oturmak, panel üzerine sıvı madde koymak yasaktır.
 
46. Gişelerden İzmirim Kart dolumu yapılırken para üstü ve İzmirim Karta yapılan dolum mutlaka kontrol edilmeli, varsa yanlışlığı anında bildirilmelidir.
 
47. İzmir Metrosu’nda hizmet veren görevlilere ilişkin görüşlerinizi iletirken, görevlinin adı soyadı veya sicil numarasını lütfen açıkça belirtiniz.
 
 
SUNDUĞUMUZ HİZMETİ SÜREKLİ GELİŞTİREBİLMEMİZ İÇİN
 
Yolcularımız, İzmir Metro ulaşımı ile ilgili istek, görüş, öneri ve şikâyetlerini İstasyon Yöneticilerine sözlü veya yazılı iletebilir.
Ayrıca; 2844 Sok. No. 5, 35110-01 Mersinli - İZMİR adresine posta ile veya 0 (232) 461 54 45 numaralı telefon, 0 (232) 461 47 69 numaralı fakstan ve www.izmirmetro.com.tr internet sitemizden ya da info@izmirmetro.com.tr e-posta yolu ile iletebilir.
 
Her türlü görüş ve öneriniz dikkatle incelenecektir.