YOLCU DESTEK HİZMETLERİ
İstasyonların Çalışma Saatleri
İzmir Metrosunda İstasyonlar haftanın yedi günü 06:00 – 00:20  saatleri arasında yapılan tren seferleri boyunca yolculara hizmet etmektedir.
 
Tüm istasyonlarda kapılar 05:50’de kapılar açılır, ilk seferle birlikte yolcular işletim süresince giriş turnikelerinden güvenlik kontrolü ile giriş yapar.

İstasyon Güvenlik ve Temizlik Hizmetleri
İstasyonlarda 24 saat güvenlik görevlileri bulunur, işletim sırasında, giriş turnikelerinde görev yaparak yolculuğun güvenli olmasını sağlarlar. İşletim dışı saatlerde de istasyonlarda güvenlik görevlisi bulunur, istasyonun güvenliğini sağlar. Tüm metro istasyonları ayrıca, sistemin her yerinde bulunan güvenlik kameraları ile izlenmektedir.İstasyonlarda temizlik görevlileri de 24 saat görev yapmaktadır. Gün içinde genel temizlik işleri, işletim sona erdikten sonra ise peron ve giriş hollerinin makine ile yıkanması, tavan temizliği gibi ulaşım saatleride yapılamayan hizmetler gerçekleştirilmektedir.

Kent Kart Dolum Hizmeti
Yolcular turnikelerden kentkartları ile giriş yapabilmektedirler. Kentkart ile yolcularımız ilk yolculuktan sonra 90 dakika içinde aktarma yaptığı diğer ulaşım sistemlerinden de yararlanmaktadır. İşletme saatleri boyunca yolcularımız her istasyonda çok sayıda bulunan kentkart dolum otomatlarından (YÜKLEMATİK) dolum yapabilmektedir. Yüklematiklerin kesintisiz hizmeti nedeniyle istasyonlarda gişeler belirli saatlerde açık bulunmaktadır. 

İstasyon Görevlileri
İstasyon yetkilisi olarak İstasyon Şefi ve İstasyon Operatörü görev yapmaktadır. İstasyon yetkilileri yolcuların hızlı, güvenli ve zamanında hizmet veren metro ulaşımından sorunsuz yararlanması için gereken hizmetleri yerine getirirler.
İstasyonlarda görev yapan personel doğrudan yolcu ile temastadır ve memnuniyetinin sağlanmasında önemli rolü vardır. Bu birimde  görev yapan personele iletişim, vücut dili, davranış biçimleri, kurum kültürü, sevk ve yönetim, toplam kalite ile ilgili eğitimler sürekli olarak verilmekte ve eğitimler tekrarlanmaktadır.

Bebek Odası
Bebekleriyle İzmir Metrosunu kullanan annelere Konak ve Üçyol istasyonlarında yer alan bebek bakım odaları ile önemli bir hizmet veriliyor.
 
           
 
Anneler, bakımlarını, beslenmelerini gönül rahatlığı yaptıkları bebekleriyle günlük hayatın içinde daha uzun süre kalabilecek, toplu ulaşımlardan yararlanabiliyor. Ulaşımın rahat, konforlu ve hızlı olması, araçlarda  özel koltukların bulunması,  günlük hayata bebekleriyle birlikte katılmak isteyen annelerin,  toplu ulaşımda ağırlıklı olarak metroyu tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Ancak anneler dışarıda  bebeklerinin bakımı, beslenmesini rahat ve hijyen ortada sağlayacak ortamların oluşturulmasını istiyor ve bekliyordu. Bu beklenti İzmir Metrosunda karşılık buldu , Konak ve Üçyol istasyonlarındaki Bebek bakım odalarında anneler bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayıp sosyal yaşamda daha uzun süre zaman geçirme imkanı buluyor.