YOLCU DESTEK HİZMETLERİ
İzmir Metro A.Ş, İzmirlilere ve kentimizi ziyaret eden konuklarımıza konforlu, hızlı, güvenilir ve yüksek kalitede bir ulaşım hizmeti sunabilmek için, metro hattı ve yakın çevresinde, istasyonlarımızda, trenlerimizde seyahat boyunca geçerli olan bir dizi yolculuk kuralları uygulamaktadır.

İzmir Metro A.Ş, İzmir Metrosu’ndan yararlanan herkesin yolculuk kurallarına uymasını bekler. Kurallara aykırı davrananlar, Özel Güvenlik Görevlilerince uyarılır, kural dışı davranışlarında ısrar edenler, yolcuların huzur, güven ve emniyeti için kolluk kuvvetlerine teslim edilir.
 
İZMİR METROSUNDA YOLCULUK YAPABİLMEK İÇİN;
1. Görevliler ve geçerli serbest geçiş kartı taşıyan kişiler dışında, turnikelerden Ücret Tarifesi ne göre  İzmirimkart veya Bilet 35 ile geçilir.
 
2. 0 - 6 yaş arasındaki çocuklar, yanlarında ebeveynleri bulunmak kaydıyla, ücretsiz geçiş hakkından yararlanır. İlköğretimden itibaren her öğrenci toplu ulaşımdan indirimli yararlanmak için resimli, kişiye özel öğrenci izmirimkartı çıkartır.
 
3. Engelli vatandaşların serbest geçiş hakkından yararlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Başbakanlık Engelliler Daire Başkanlığı veya İBŞB  tarafından düzenlenen engelli kartına sahip olması gerekmektedir. Refakatçi taşıma hakkı olanların, kartlarının üzerinde  "refakatçi hakkı vardır" ibaresi vardır ve bu kartı sadece eşlik edeceği engelli vatandaş ile birlikte yolculuk yaparken kullanır.
 
4. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Kartlar Müdürlüğü tarafından düzenlenen, resimli kişiye özel indirimli öğrenci,  öğretmen ve 60 yaş kartı sahipleri, turnike girişlerinde indirimli kartlarını Özel Güvenlik Görevlilerine ibraz etmek zorundadır. 
 
5. Görevliler ve geçerli serbest geçiş kartı taşıyan kişiler, ücretsiz seyahat edebilmek için yetkililere, görev veya serbest geçiş kartlarını göstermek zorundadır.
 
6. Özel Güvenlik Görevlilerince, İzmir Metrosu Geçerli Seyahat Kartları tablosunda yer alan kartların kullanımında, başka bir kişiye ait, süresi dolmuş veya sahte olduğu tespit edilen kartlar ile yolcu geçişine izin verilmez, geçiş kartlarına el konur. 
 
7. Yolcular, istasyon sınırları içinde ve ücretli alanda İstasyon Şefi, İstasyon Operatörü ve Özel Güvenlik Görevlilerinin yolcu akışını düzenlemek amacıyla yapacakları uyarılara ve yapılan anonslara uymak zorundadır.
 
8. İzinsiz fotoğraf ve video çekimi yapmak yasaktır.
 
9. İstasyonlarımızda, ücretli alanlarda ve yasa gereği kapalı alanlarda puro, pipo, sigara ve benzeri maddeler kullanılmaz, hiçbir yiyecek ve içecek (su hariç) maddesi tüketilmez.
 
10. Trenlere daha rahat binebilmek için inenlere öncelik tanınır. Trene iniş ve binişlere engel olmamak için, tren içerisinde kapı önlerinde durulmaz, orta kısımlara geçilir. Tren kapılarının çalışmasını engelleyici hareketlerde bulunulmaz.
 
11. İstasyonlardaki asansörler, engelli vatandaşlar, yaşlılar, hamile ya da bebekli bayanların kullanımına ayrılmıştır. Ayrıca bu gruptan yolculara tren içerisinde yer verilir.
 
12. Yürüyen merdivenlerde, soldan geçişe izin verecek biçimde sağda durulur ve yolcu hareketlerini engelleyecek biçimde oturulmaz, beklenmez, kayılmaz ve eşya taşınmaz.
 
13. Kendini veya diğer yolcuları tehlikeye düşürecek derecede aşırı alkollü ya da yolculuk yapmaya uygun olmayan bir durumda seyahat edilmez.
 
14. Ücretli alana, önlemi alınmış, kafeste taşınabilen evcil hayvanlar dışında, hiçbir evcil hayvan sokulmaz.
 
15. İnsan yaşamını tehlikeye sokacak davranışlarda bulunulmaz.
 
16. Gürültü yapılmaz, yüksek sesle konuşulmaz, cep telefonu ile etrafı rahatsız edici şekilde konuşulmaz.
 
17. İstasyon ve trenlerde yerlere tükürülmez veya herhangi bir kirletici madde atılmaz.
 
18. Ücretli alanlarda yolculuk amaçları dışında uzun süreli oturulamaz, beklenmez.
 
19. İstasyon sınırları içinde, diğer yolcuları rahatsız edecek davranışlarda bulunulmaz, üçüncü şahıslara rahatsızlık verilmez.
 
20. Tren içerisinde ve peronlardaki oturma yerlerinde, bir yolcu için ayrılmış alandan fazla oturma yeri işgal edilmez.
 
21. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde genel ahlak kurallarına aykırı davranılmaz.
 
22. İzin verilen yerlerdeki ilan, duvar afişi vb. yayınlar hiç kimse tarafından çıkarılmaz, değiştirilmez, tahrip edilmez.
 
23. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde, izin verilen yerlerde, izin verilen kişi, kurum ve kuruluşlar dışında, hiç kimse, duvar afişi asamaz, el ilanı dağıtamaz.
 
24. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde toplu gösteri, yasadışı gösteri, propaganda ve konuşma yapılmaz.
 
25. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde hiçbir şans ya da talih oyunu ticareti, seyyar satıcılık ve ticari amaca yönelik pazarlama ve tanıtım faaliyeti yapılmaz.
 
26. İstasyon sınırları içinde ve trenlerde dilencilik yapmak yasaktır. 90 dakika aktarma hakkı, başkasına kullandırılamaz, kullanmak için talepte bulunulamaz.
 
27. İstasyonlarda ve trenlerde İzmir Metro A.Ş.’nin hiçbir araç, gereç, cihaz, oturma üniteleri vb. ekipmanına zarar verilmez.
 
28. İstasyon Özel Güvenlik Görevlileri, şüpheli şahıs ve paketleri diğer yolcuların can güvenliği açısından kontrol edebilir. Şüpheli durumlarda yolcu, istasyonlara ve ücretli alana alınmaz, ısrarı halinde emniyet güçlerine haber verilir.
 
29. İstasyonlarda platform kenarlarında bulunan sarı güvenlik şeridini ihlal etmek tehlikeli ve yasaktır.
 
30. İstasyonlarda tren hattına inmek, karşıdan karşıya geçmek tehlikeli ve yasaktır.
 
31. İstasyonlarda “GİRİLMEZ” levhası ile tanımlanmış olan teknik odalara ve bölümlere görevli, yetkili ve izinli kişiler dışında girilmesi yasaktır.
 
32. İstasyonlara ve ücretli alana taşıma ruhsatlı silah haricinde, silah, av tüfeği ve fişekleri ile veya delici, kesici aletlerle girilemez ve bunlarla yolculuk yapılmaz.
 
33.  İstasyonlara ve ücretli alana büyük parça eşya, patlayıcı, yanıcı, parlayıcı, akıcı, kırılabilir, dökülebilir sıvı yada toz türü maddelerle girilmez ve bu maddelerle yolculuk yapılmaz.
 
34. Yangın, gasp, saldırı, taciz ya da acil sağlık müdahalesini gerektiren acil durumlarla karşılaştığınızda, trenlerde İmdat Kolu’nu, istasyonlarda Acil Çağrı Cihazları’nı kullanınız ya da en yakın İstasyon Yetkililerini uyarınız.

35. İstasyonlardaki acil çağrı cihazları ve yangın alarm sistemleri amacı dışında kullanılmaz.
 
36. Trenlerdeki imdat kolu, kapı acil çıkış kolu ile yangın tüpleri amacı dışında kullanılmaz.
 
37. İzmir Metrosu’nun yer üstündeki çit ile çevrili güzergahına girmek tehlikeli ve yasaktır.
 
38. İşletme dışı saatlerde, tren, istasyon ve yakın çevresine girmek, saklanmak, uyumak ve beklemek yasaktır.
 
39. İstasyonların ve trenlerin acil durum tahliyelerinde yetkililerce yapılan her türlü duyuru, verilen her türlü talimata uyulması can güvenliği açısından zorunludur.
 
40.  İstasyon sınırları içinde ve ücretli alanda, tekerlekli sandalye ve bebek arabaları dışında, kaykay, paten vb. araçların kullanılması yasaktır.
 
41.  Bisikletli yolcular, belirlenen kurallarda sisteme giriş yapabilirler. * (detaylı bilgi aşağıdadır)
 
42. Trenlerde kumanda paneli üzerine oturmak, panel üzerine sıvı madde koymak yasaktır.
 
43. Gişelerden İzmirimkart dolumu yaparken paranızın üstünü ve İzmirimkartınıza yapılan dolumu mutlaka kontrol ediniz, varsa yanlışlığı anında bildiriniz.
 
44. Bulduğunuz kayıp eşyaları İstasyon Şefleri veya İstasyon Operatörlerine, size sağlanacak olan Kayıp Eşya Tutanağı karşılığında teslim ediniz.
 
45. İzmir Metrosunda hizmet veren görevlilere ilişkin görüşlerinizi iletirken, görevlinin adı ve soyadı, ya da sicil numarasını lütfen açıkça belirtiniz.
 

 
SUNDUĞUMUZ HİZMETİ SÜREKLİ GELİŞTİREBİLMEMİZ İÇİN
 
Yolcularımız, İzmir Metro ulaşımı ile ilgili istek, görüş, öneri ve şikayetlerini İstasyon Görevlilerine sözlü veya yazılı iletebilir. Ayrıca; 2844 Sok. No. 5, 35110-01 Mersinli - İZMİR adresine posta ile veya 0 (232) 461 54 45 numaralı telefon, 0 (232) 461 47 69 numaralı fakstan ve www.izmirmetro.com.tr, info@izmirmetro.com.tr e-posta yolu ile Halkla İlişkiler ve Pazarlama Müdürlüğü’ne iletebilir.
 
Her türlü görüş ve öneriniz dikkatle incelenecektir.