HABERLER
YERALTI VAGON OTOPARKINDA İNŞAAT BAŞLIYOR
Metro vagonları için Halkapınar’da 93 milyon liralık yatırımla iki katlı yeraltı otoparkı kurmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Perşembe gününden itibaren bölgede yeni trafik düzenine geçiyor.

Genişleyen metro ağında kullanılacak yeni vagonların üretimini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu vagonlar için Halkapınar’da kuracağı 2 katlı yeraltı otoparkının inşaat çalışmalarına başlıyor. Atatürk Stadı önü ile Şehitler Caddesi’nden başlayıp Osman Ünlü Kavşağı ve Halkapınar metro depo alanına uzanan bölgede oluşturulacak ve yaklaşık 93 milyon liraya mal olacak tesisin yapım çalışmaları için, 25 Şubat Perşembe gününden itibaren bölgede yeni trafik düzenine geçilecek. 

Halkapınar Şehitler Caddesi üzerinde yapılacak olan Yeraltı Depolama Tesisi’nin mevcut depolama tesisi ile bağlantısı bulunduğu için öncelikle 2844 Sokak üzerinde bulunan altyapılar deplase edilecek. Deplase çalışmalarının emniyetli olarak yapılabilmesi için 2844 sokağın Şehitler Caddesi ile 2816 Sokak arasında kalan bölümü, Perşembe gününden itibaren yaklaşık 3 ay süre ile tek şerit ve Şehitler Caddesi’ne doğru tek yönlü olarak çalışacak.

Konak, Alsancak, İnşaatçılar Çarşısı ve Otogar istikametinden 2844 sokağı kullanarak Çınarlı ve Mersinli bölgesine giden vatandaşlar, yapılan düzenlemeyle, bundan böyle Fatih Caddesi’ni kullanarak 2816 Sokak üzerinden 2844 sokağa ulaşabilecek.

115 vagon park edebilecek
Her geçen gün genişleyen İzmir Metrosu filosunun bakım ve depolanması için “Atatürk Stadı önü ile Şehitler Caddesi’nden başlayıp Osman Ünlü Kavşağı ve Halkapınar metro depo alanına uzanan bölgede” oluşturulacak yeni tesis, 115 vagon kapasiteli olacak.  Toplam 15 bin metrekarelik alanda iki katlı olarak inşa edilecek yer altı bakım ve depolama tesislerinde, ortamı havalandırmak ve herhangi bir yangın anında oluşan dumanı tahliye etmek için jet fan ve aksiyel fanlardan oluşan havalandırma sistemi kurulacak. Periyodik bakımın yapılacağı yükseltilmiş hatların bulunduğu bölümde araç ve parça bakımı yapmak üzere basınçlı hava sistemi tesis edilecek. Tesisin dışında araçların hareketli olarak yıkanmasını sağlayacak otomatik tren yıkama sistemi de kurulacak. Ulusal yangın yönetmeliklerine uygun olarak bina içi sulu yangın söndürme sistemi (dolap sistemi),  sprinkler  (yangın söndürme sistemi) sistemi ve itfaiye dolum ağzı yapılacak. Yeraltı araç depolama tesisinde trafo merkezi ve trenlerin enerjisini sağlayan 3. ray sistemi de oluşturulacak. Ayrıca tesise yangın algılama-ihbar, kamera ve scada sistemleri de kurulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandıracağı Yer altı Vagon Otoparkı, 92 milyon 722 bin TL’ye mal olacak.

85 yeni vagon gelecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan Evka 3 - Bornova Merkez, Buca ve Fahrettin Altay-Narlıdere İstihkam Okulu hatları ile ilgili çalışmalar yürütürken, diğer yandan da bu hatlar ile birlikte mevcut metro ağında kullanılacak 85 vagonlu 17 adet yeni tren setinin imalatını sürdürüyor.