HABERLER
1 MİLYON LİRALIK FİKİR
Tasarruflu ve etkin sürüş tekniklerine yönelik çalışma başlatan İzmir Metrosu, geliştirdiği projeyle tren işletiminde kullandığı elektrik enerjisinde yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlamayı başardı. İnovatif proje, tren setlerinin kilometre başına tükettiği enerjiyi yüzde 11 oranında azaltıyor. 

Konforlu, hızlı ve çevreci ulaşım için geliştirdiği projelerle sürekli kendini yenileyen İzmir Metro A.Ş., aynı zamanda enerji tasarrufuna yönelik inovatif çalışmalara da imza atıyor. İzmir Metrosu, tasarruflu ve etkin sürüş tekniklerine yönelik çalışmasının meyvelerini kısa sürede alamaya başladı. Geliştirdiği inovatif projeyle tren işletiminde kullanılan elektrik enerjisinde (Cer enerjisi) tasarruf sağlayan İzmir Metrosu, tren setlerinin kilometre başına tükettiği enerjiyi yüzde 11 oranında azalttı. Yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlayan proje, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından “başarı” ödülüne layık görüldü. Tasarrufun yanı sıra çevreci boyutuyla da dikkat çeken proje, başka kentlerdeki metro sistemlerine de örnek oluyor. 

Bu ekip alkışlanır
İzmir Metrosu, enerji tüketim miktarlarının azaltılmasına yönelik proje geliştirmek için kendi bünyesinde oluşturduğu 13 kişilik ekiple çalıştı.  4 aylık ön uygulama süresinin ardından tüm sistemde hayata geçirilen proje kapsamında, trenlerin maksimum (hızlanma ivmesi) ve minimum (boşta sürüş) cer enerjisi tükettiği noktalar ile frenleme ivmesine geçerek ters akımla cer enerjisi ürettiği (rejeneratif enerji) noktalar belirlendi. Uzman ekibin yaptığı hassas hesaplamalar sonucunda belirlenen 70 noktaya sürücüleri bilgilendirmek için tabelalar yerleştirildi. Ardından yeniden düzenlenen sefer planlarıyla fren noktalarında trenlerin ürettiği rejeneratif enerjinin karşı yönden gelen ve hızlanan trenin kullanması için aynı enerji bölgesinden eş zamanlı geçmesi sağlandı. Sürücülere verilen eğitimlerin yanı sıra Trafik Kontrol Merkezi’nden de anlık takip edilen tren hareketleriyle enerji verimliliği sağlanarak tasarruf edildi. 

Hem çevreci hem de tasarruflu
Kentliye en iyi hizmeti vermeye çalışırken kendilerine emanet edilen kamu kaynaklarını da en iyi şekilde kullanmak için sürekli proje geliştirdiklerini belirten İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev,  “Geliştirdiğimiz projeler bizim için bir amaçtan öte İzmirlilere daha iyi hizmet ve ekonomik ulaşım sağlamak için araçtır. İzmir Metrosu’nun en önemli gider kalemlerinin başında elektrik geliyor. Bütün raylı sistemlere verilen elektriğin bedeli, sanayiye verilen elektrik bedelinin yüzde 35 ile 50 fazlası. Alış fiyatımızı ne kadar çabalarsak da değiştiremediğimize göre tasarruf sağlamamız gerekiyordu. Ekip çalışmasıyla trenlerimizde daha az enerji kullanmak için yola çıktık ve yüzde 11 tasarruf sağladık. Projenin maddi anlamda karşılığı yaklaşık 1 milyon lira. Projenin parasal öneminin yanı sıra çevreci önemi de var. Enerjiden tasarruf yaparken aynı zamanda karbondioksit emisyonunu salınımını da düşürüyoruz. Üniversiteler aracılığıyla metro sistemlerinde benzer projeler geliştiriliyor ancak biz bunu kendi bünyemizde kurduğumuz ekiple yaptık. Proje yapmak için bize gelen üniversiteler, projemizin verimliğini görünce tebrik ediyorlar” diye konuştu. 

Cer nedir?
Tren işletiminde kullanılan enerji “cer” enerjisi olarak adlandırılıyor. İzmir Metrosu’nun elektrik enerjisi giderinin yüzde 70,5’lik bölümünü tren işletiminde kullanılan cer enerjisi oluşturuyor.