HABERLER
ŞANTİYELER PARKA DÖNÜŞÜYOR
İnönü Caddesi üzerindeki iki eski metro şantiyesinin modern parklara dönüşümü Göztepe’deki Kadınlar Birliği Parkı ile başladı. Sırada Hıfzısıhha var.
 
İzmirlilerin nefes aldığı, dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını karşıladığı yeşil alanları çoğaltmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnönü Caddesi üzerinde bulunan iki eski metro şantiyesine yeniden hayat veriyor.  Göztepe Metro İstasyonu karşısında bulunan ‘Kadınlar Birliği Parkı’nı baştan aşağıya yenileyerek kullanıma sunan Büyükşehir Belediyesi, Hıfzıssıhha eski metro şantiye alanını da modern bir parka dönüştürecek tasarımları tamamlayarak çalışmalara başladı.
 
9 türde 813 bitki
Üçyol-Üçkuyular inşaat çalışmaları sırasında çalışma alanında kalan Göztepe Metro İstasyonu karşısındaki Kadınlar Birliği Parkı için toplam bin 500 metrekare yeşil alanda düzenleme yapıldı. Alana çocuk oyun grubu ve kondisyon aleti yerleştirildi, otomatik sulama tesisatı döşenerek süs eriği, süs elması, abelya, parlak kartopu, gold taflan, ateş dikeni, ligustrum, lavanta ve sosyete sarımsağı türlerinden oluşan toplam 813 adet bitki dikildi. 900 metrekarelik bölümde çim zemin uygulandı. Metro çalışmaları sırasında zarar görmemesi için kaldırılan kadın heykelleri, tadilatı yapılarak park girişine isim tabelası ile birlikte yerleştirildi.

Öte yandan yine İnönü Caddesi üzerinde yer alan Hıfzıssıhha eski metro şantiye alannda tasarım çalışmaları tamamlanan yaklaşık  bin 200 metrekarelik alanda uygulama çalışmalarına başlandı. Çevre sakinlerinin ihtiyacı düşünülerek oluşturulacak oturma-dinlenme mekanları ile yenilenecek bitkisel doku, İzmirlilerin yoğun trafik güzergahında soluklanacağı yeni bir çekim merkezi oluşturacak.