HABERLER
HABER ARŞİVİ
BÜYÜKŞEHİR’DEN “OKUL ALARMI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, okulların açılacağı Pazartesi gününden itibaren 248 ilave otobüs ve 1943 ilave sefer koydu. 60 orman köyüne ulaşım olanağı sağlandı. Vapur, metro ve banliyö seferleri artırıldı. Büyükşehir yetkilileri, vatandaşlardan özellikle Pazartesi günü için özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi.


Okulların açılacağı 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren İzmir’de toplu ulaşımda oluşacak yoğunluk göz önünde bulundurularak “Kış Programı” uygulamasına geçiliyor. Yaz sezonunda yolcu sayısına paralel olarak azaltılan araç sayısı, okulların başladığı gün 1.188’den 1.436 araca çıkarılacak. Aynı şekilde servis sayılarında da ayarlama yapılarak bekleme sürelerini azaltmak amacıyla günlük yapılan servis sayısı 9.897’den 11.840’a yükselecek.
Metro ve İZBAN’da, Pazartesi gününden itibaren sabah ve akşam seferlerine takviye yapılacak. İZDENİZ A.Ş. de 19 Eylül 2011 Pazartesi günü kış dönemi sefer tarifesine başlayacak. 17 Haziran 2012 tarihine kadar geçerli olacak kış tarifesinde, yaz dönemi ve geçen kış dönemine göre sefer sayıları arttırılacak.


Vapur seferleri sıklaşıyor
-Bostanlı-Konak, Karşıyaka-Konak, Bostanlı-Pasaport/Alsancak ile Karşıyaka-Pasaport/Alsancak güzergahında mesai başlangıç ile bitiş saatlerinde 15’er dakikada bir sefer yapılacak.
- Geçen kış döneminde saat 20.50’de bitirilen Alsancak seferleri; Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde saat 22.40, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise saat 23.20’ye kadar sürdürülecek.  
- Yaz döneminde uygulanan ve talep gören Karşıyaka- Üçkuyular hattında kış döneminde her gün 09.25 ile 19.25 saatlerinde 2 sefer yapılacak.
- Bostanlı-Üçkuyular hattında, araç yoğunlukları göz önüne alınarak, son 3 sefer saati değiştirildi ve 23.20 olan son sefer saati 22.45 olarak düzenlendi.


Orman köylerine seferler başlıyor
Köy çocuklarının okullarına rahatlıkla ulaşabilmeleri için toplu ulaşım ağını genişleten İzmir Büyükşehir Belediyesi, 20 yeni hat açarak, 60 orman köyüne daha ulaşım olanağı sağladı. Bu köylere Pazartesi gününden itibaren okul giriş ve çıkış saatleri göz önünde bulundurularak hazırlanan plan doğrultusunda seferler başlatılacak. ESHOT Genel Müdürlüğü ayrıca merkezdeki 9 hattın güzergahında da revizyon yaparak 8 yeni hat açtı.


“Okula nasıl giderim?”
Öte yandan, yeni öğretim yılı başlaması nedeniyle ESHOT internet sayfasında “okula hangi araçla gidebileceğini” belirten bilgi sayfası oluşturuldu. Vatandaşların eshot.gov.tr adresini açıp ana sayfada bulunan “sık kullanılanlar” altındaki önemli duyuruları tıklayarak bu bilgilere ulaşabileceği kaydedildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, okulların açılacağı Pazartesi günü trafikte aşırı yoğunluk yaşanmaması için vatandaşları toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri konusunda uyardı.