HABERLER
HABER ARŞİVİ
HALKAPINAR`DA BÜYÜK REVİZYON
 

 İZBAN ile İzmir Metro arasında günde yaklaşık 15 bin yolcunun geçiş yaptığı aktarma köprüsü, daha hızlı ve verimli bir aktarma sağlanması amacıyla 3 kat genişletiliyor.  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak çalışmalar, 22 Eylül Pazar günü başlayacak. Yaklaşık üç ay sürecek çalışmayla mevcut köprü, 3 kat genişletilip 6 metreye çıkacak, 6 adet yürüyen merdivenle daha konforlu hale gelecek.
       Çalışmalar esnasında İZBAN trenleri, Halkapınar’daki diğer peronda yolcu indirip bindirecek. İZBAN ile İzmir Metrosu arasındaki aktarma ise, yeni yapılan 7 metre genişliğindeki köprü kullanılarak, istasyonların girişlerindeki turnikelerden yapılacak. Yolcular turnikelerden geçerken, 90 dakika tek bilet aktarmasından yine yaralanacak. Halkapınar’da Kentkart ile 90 dakika içerisindeki yapılan aktarmalardan yine ikinci bir ücret alınmayacak.
    Yolculardan, tren ve istasyonlardaki işaret ve işaretçilere uymalarını isteyen İZBAN yetkilileri, yapım çalışmalarının bitmesiyle birlikte Halkapınar’daki aktarmanın daha hızlı, verimli ve konforlu bir hale geleceğini belirttiler.
    Raylı Sistemlerin kalbi olan Halkapınar İstasyonuna ek olarak, Hilal Aktarma İstasyonu’nun açılmasıyla Halkapınar’daki yoğunluk önemli ölçüde azalmıştı. Atılacak bu ikinci adımın tamamlanmasıyla daha hızlı ve verimli bir aktarma fırsatı yaratılacak.
     İzmir’de raylı sistemlerde günlük yolculuk sayısının 400 bini geride bıraktığı vurgulanarak, yapılan çalışmaları, çok yakında Torbalı, Bergama ve Selçuk‘a kadar uzayacak İZBAN ile Üçkuyular’a kadar gidecek İzmir Metrosu’nun gelecek hazırlığı olarak görmek gerektiği belirtildi. Raylı sistem tam kapasiteye ulaştığında, günde 1 milyon kişiye hizmet verebilecek düzeye ulaşacak. Sürekli büyümenin bir doğal bir sonucu olan bu revizyonlar sayesinde İzmir halkı her geçen gün daha konforlu bir toplu ulaşıma doğru ilerliyor.