HABERLER
KONAK METRO SANAT GALERİSİ HANRİ BENAZUS'UN ATATÜRK SERGİSİ İLE AÇILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Konak Metro İstasyonu'nda yapımı tamamlanan sanat galerisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda araştırmacı-yazar Hanri Benazus'un “Atatürk ve Çocuk Fotoğrafları Seçkisi”nden oluşan sergi ile açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i kültür sanat kenti haline getirme hedefi doğrultusunda metro istasyonları yeniden ele alındı. Konak Metro İstasyonu’nun içindeki boş alan sanat galerisine dönüştürüldü. İzmir’in yeni sanat galerisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yazar Hanri Benazus'un “Atatürk ve Çocuk Fotoğrafları Seçkisi”nden oluşan sergi ile açıldı. Sergideki fotoğraflar Hanri Benazus'un İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladığı 20 bin fotoğraf arasından seçildi.  

Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yazar Hanri Benazus, İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç, bürokratlar, meclis üyeleri ve sanatseverler katıldı.

“Atamızın  çocuk sevgisi bu fotoğraflarda”
Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında bir araya gelen halkın temsilcileri tam 102 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) kurdu. Gazi Mustafa Kemal, Türk halkının egemenliğini ilan ettiği bugünü tüm dünya çocuklarına armağan etti. Sevgili çocuklar sizlere baktığımızda Atamızdan emanet aldığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ve ulusal egemenliğimizin teminatı olan ışık saçan gözlerinizi görüyoruz. Umudumuz olan siz çocuklarımıza demokratik, adil, eşit ve refah dolu bir ülke miras bırakmaya gayret ediyoruz. Hanri Benazus ömrünü Atamızın hiç bilinmeyen fotoğraflarını bulmaya ve biriktirmeye adadı. Bu eşsiz koleksiyondan doğan sergi Atamızın çocuklarla geçirdiği anlara ayna tutuyor. Bu fotoğrafların her biri bize Gazi Mustafa Kemal’in çocuklara duyduğu sevgi ve güveni gösteriyor” dedi.

“Benazus’a şükranlarımı sunuyorum”
Başkan Soyer ayrıca, “Bugün aynı zamanda İzmir’e Konak Metro Sanat Galerisi’ni kazandırmış olmanın mutluluğu içindeyim. Yeni galerimizin bu değerli sergiyle açılmış olması apayrı bir anlam taşıyor. 20 bin karelik Atatürk fotoğrafları arşivini belediyemize bağışlayarak bu sergiyi mümkün kılan çok sevgili Hanri Benazus’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” diye konuştu.  

“Tunç Başkanımızın vizyonuna yakışan bir tesis”
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bugün burada çok güzel zamanlama açısından da çok önemli bir sergi salonu açıyoruz. İzmir’e yakışan ve sevgili Tunç Başkanımızın vizyonuna yakışan bir tesis olmuş” dedi.

“İzmir için bir kültür ve sanat şehir deme günü geldi”
Ortaya İzmir’e layık bir eser çıktığını belirten Hanri Benazus ise, “Özellikle Başkanımızın İzmir’i kültür ve sanat merkezi yapma çabasında çok önemli adımlar atıldı. Her türlü fedakarlığı yaptı. Artık İzmir için bir kültür ve sanat şehri deme günü geldi” ifadelerini kullandı.

Sergi, hafta içi ve Cumartesi günleri saat 09:00- 17:30 arası pazar günleri ise saat 12:00-17:00 arasında ziyaretçilere açık olacak

Modern sanat galerisi  
Konak Metro Galerisi, istasyonun Kemeraltı girişindeki bölümde 2 bin metrekarelik alanda yer alıyor.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından 3 milyon 120 bin liralık yatırımla hayata geçirilen sanat galerisinde giriş holü,  depolar, vestiyer, tuvaletler, engelliler için asansörlü sistem, idari ofisler ve kafe yer alıyor.