HABERLER
HABER ARŞİVİ
HALKAPINAR İSTASYONU’NDA BÜYÜK REVİZYON

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar İstasyonu’nda günde 14 bin yolcunun geçiş yaptığı aktarma köprüsünü yürüyen merdivene dönüştürüyor. Aradaki asma yol da genişletilerek üzeri kapatılacak.
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi ile İzmir Metrosu arasındaki entegrasyonu sağlayan Halkpaınar İstasyonu’nda aktarma işlemlerinin daha hızlı yapılması ve yolcu yoğunluğu nedeniyle oluşan sıkışıklığın giderilmesi için çalışmalara başladı. Bu amaçla metro ve banliyö istasyonları arasındaki aktarma köprüsünün yürüyen merdiven haline getirilerek genişletilmesi ve üzerinin kapanmasına yönelik proje hazırlandı. 6 ay içinde tamamlanması planlanan projenin hayata geçmesiyle, sabah ve akşam saatlerinde istasyon merdivenlerinde oluşan yoğunluk azalacak.
 

Izmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve uygulanacak projeye göre, iki yöndeki metal köprü öncelikli olarak iniş ve çıkış için ayrı ayrı yürüyen merdiven haline getirilecek. Aktarmayı sağlayan asma bölümün genişliği de 2,60 metreden 6 metreye yükseltilecek. TCDD hatları üzerinde kalan ve İzban Halkapınar İstasyonu bilet holüne erişimini sağlayan çelik yaya köprüsü ise 1.85 metreden 7 metreye genişletilecek. Proje, merdiven ve asma yolun üzerinin kapatılmasıyla tamamlanacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte, günde 14 bin yolcunun geçiş yaptığı aktarma köprüsü, daha konforlu bir hale gelecek.