HABERLER
HABER ARŞİVİ
BELEDİYE SOKAĞI’NDA “YOK YOK!”

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Enternasyonal Fuarı kapsamında kuracağı ‘Belediye Sokağı’nda ziyaretçilerini bekliyor. Sokak ziyaretçilerine sürpriz hediyeler var.
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl da ‘Belediye Sokağı’nı açacak. Fuar’ın en çok ilgi gören bölümlerinden biri olan sokağa gelen vatandaşlar, broşürler, tanıtım panoları ve film gösterimleriyle hem Büyükşehir’in hayata geçirdiği projeler ve yatırımları hakkında bilgi edinecek hem de sürpriz hediyeler ve eğlencelerle keyifli anlar yaşayacak. 
 
 
1500 metrekare alan üzerinde kurulacak ‘Belediye Sokağı’nda Eşrefpaşa Hastanesi, Buca Sosyal Yaşam Kampusü, Huzurevi, Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü, İZSU projeleri, tarım destekleme projeleri, Süt Kuzusu projesi, kent ormanları, İzmirDeniz Projesi, çevre projeleri, İzmir Metrosu, İZBAN, ESHOT, tramvay, yeni vapurlar, tarihsel çevre restorasyon projeleri, kentsel dönüşüm projeleri, Akdeniz Akademisi, İzmir Kent Koleji, Yüzülebilir Körfez, spor etkinlikleri, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, İzmir İtfaiyesi ile İZELMAN Anaokulları başta olmak üzere bir çok projenin tanıtım standları yer alacak.
 

‘Atam yanımda’
Fuar ziyaretçilere bu yıl yeni sürprizler bekliyor. Bunlardan biri de Atatürk’le fotoğraf.. Ulu Önder’in çeşitli mekanlarda çekilmiş fotoğrafları bir ekrana yansıyacak, ziyaretçinin bu fotoğrafın önünde alınan görüntüsü ise o fotoğrafa işlenecek. Böylece ziyaretçiler, adeta Atatürk’ün yanında fotoğraf çektirilmiş gibi olacak. Karta basılacak bu fotoğraf ‘Atam Yanımda’ standından alabilecek. Belediye Sokağı’nda Mustafa Kemal Atatürk temalı hologram gösterisinin de büyük ilgi çekmesi bekleniyor. 
 

Dev ekranda ‘puzzle’ keyfi
Sokağa gelen ziyaretçiler, dev ekranda yap-boz yapmanın keyfini de yaşacak. Yap-boz tutkunları, İzmir’in tarihi mekanlarını dev ekranda yer alacak ‘İzmir Puzzle’ında bir araya getirecek.
 

Sanki oradaymış gibi..
Belediye Sokağı’nda bu yıl da ‘Hepsi Yanımda’ isimli proje göz dolduracak. Teknoloji meraklılarının ilgi gösterdiği proje kapsamında, ziyaretçiler Doğal Yaşam Parkı’nda yer alan hayvanlardan tarihi mekanlara kadar “sanki ordaymış” gibi yan yana fotoğraf çektirebilecek. 
 

Metro simülasyonu ilgi görecek
Belediye Sokağı’nda çocukların ilgisini çekecek etkinlikler de unutulmadı. Sokağın geçtiğimiz yıl en ilgi çeken aktivitelerinden biri olan İzmir Metrosu tren simülasyonu, bu yıl da fuar ziyaretçileriyle buluşacak. İzmir Metrosu’nun yeni CSR araçlarının bire bir aynısı olan oyun konsolu, İzmir Metro A.Ş. atölyesinde çalışanlar tarafından çocuk ziyaretçiler için hazırlandı. Tüm elektronik göstergelerin yer aldığı konsol üzerinde bulunan kullanma kolu ile trenler istasyonlara yanaşıyor, duruş kalkış yapıp yolcu alıp indiriyor. Dev ekranda oynanan oyun sırasında, İzmir Metrosu’nun bir sürücüsü de konsolu kullananlara bilgi vererek yardımcı oluyor. Oyun oynayan her çocuğa minik metro trenleri armağan edilecek. Geçtiğimiz yıl önünde uzun kuyruklar oluşan ve çocuklar kadar büyüklerin de ilgi gösterdiği oyun konsolunun bu yıl da yoğun ilgi görmesi bekleniyor. 
 
 
Salsa da var, tiyatro da..
‘Belediye Sokağı’nda sanat etkinlikleri de yer alacak. Sokak Sanatları Atölyesi’nde canlı heykel, kanguru bacaklar, yürüyen masa gibi canlandırmalar yapılacak. Tarihi İzmir Tulumbacıları’nın canlandırılacağı tiyatro gösterisinin yanısıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Bandosu da fuar süresince ziyaretçiler için çalacak. İzmir Müzisyenler Derneği salsa, tango, modern dans, pandomim ve kukla gösterileriyle ziyaretçilerle buluşacak. Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi de hazırladıkları gösterileri ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

 

Sağlık Sohbetleri’ni kaçırmayın
Belediye Sokağı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi de sağlık sohbetleriyle katılıyor. ‘Gün Batımı Sağlık Sohbetleri’nin üçüncüsü çerçevesinde 30 Ağustos 2014 Cumartesi günü Dr. Semra Öke ‘Çocuklarda Diş Sağlığı’, 31 Ağustos 2014 Pazar günü Dr. Fulya Safati ise ‘Rahim Ağzı Kanseri Aşısı’ konularında birer söyleşi gerçekleştirecek. Sohbetlerin 1 Eylül 2014 Pazartesi günkü konuğu Dr. Seçil Kurultak Ökten. Ökten, ‘Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’ başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. 2 Eylül 2014 Salı günü Dr. Mesut Nalkaçan ‘Çocukluk Dönemi Spor’ konulu, 3 Eylül 2014 Çarşamba günü ise Diyetiysen Güneş Akyıl ‘Çocuklarda Beslenme ve Obezite’ başlıklı birer söyleşiyle ziyaretçilerle buluşacak. 4 Eylül 2014 Perşembe günü Dr. Hüseyin Çetinel ‘Çocuklarda Ev Kazaları’, 5 Eylül 2014 Cuma günü Dr. İlkay Sualp Minikser ise ‘Çocuklarda Okul Başarısında Ailenin Rolü’ konularında birer söyleşi gerçekleştirecek. 6 Eylül 2014 Cumartesi günü düzenlenecek son sohbette ise Dr. Nihat Mermer, ‘Anne Sütü’ hakkında bilgiler verecek. Sağlık sohbetlerinin başlangıç saati 19.30. ‘Belediye Sokağı’nda bebekli aileler için bakım odası ile kayıp çocuk merkezi de bulunuyor.