HABERLER
HABER ARŞİVİ
İZMİR’İN YENİ VAGONLARI YOLA ÇIKTI

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi için Çin’de üretilen yeni metro vagonlarının ilk partisi yola çıktı. 4 vagondan oluşan ilk tren seti, 26 Ekim’de İzmir Limanı’nda olacak. Yeni araçlarla İzmir Metrosu’ndaki vagon sayısı 45’ten 77’ye yükselecek.Üçyol-Üçkuyular ve Bornova metro hatlarındaki inşaat çalışmalarında sona yaklaşılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genişleyen metro sisteminde kullanacağı yeni vagonların üretimi de Çin’de devam ediyor. Üretilecek 8 tren setinden ilki Şangay Limanı’ndan gemiye yüklenmek üzere Zhuzhou kentindeki fabrikadan TIR’larla yola çıktı. 4 vagondan oluşan tren setinin 26 Ekim’de İzmir Limanı’nda olması bekleniyor. Toplam 32 vagonun tamamı, gelecek Nisan ayına kadar teslim alınmış olacak. Yeni araçlarla İzmir Metrosu’ndaki vagon sayısı 45’ten 77’ye çıkacak.


Çinli CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd firması ile sözleşme imzalanmasının ardından, başlayan üretim süreci büyük ölçüde tamamlandı. İç ve dış dizaynları merkezi Almanya’da bulunan Tricon firması tarafından tasarlanan vagonların imalat süreci İzmir Metro A.Ş.’nin denetimi altında gerçekleşti. İzmir’den giden teknik personel kalite ve imalat gözlemcisi olarak üretim aşamasını denetlemek ve şartnameye uygunluğu kontrol etmek için uzun süre bu ülkede kaldı. Ayrıca 20 kişilik bir teknik personel grubu, Çin’in Zhuzhou kentindeki fabrikaya giderek yeni araçlarla ilgili 2 haftalık işletme, bakım ve onarım eğitimi aldı.


İzmir’e gelecek toplam 32 vagonun 16’sı “MD” yani sürücü kabinli tip olacak. Tamamı klimalı olan vagonlar, gelişmiş teknik özellikler barındırıyor. İzmir’in yeni vagonları; mevcut metro sistemi ile yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Evka 3 hatlarında kullanılacak.