HABERLER
HABER ARŞİVİ
İZBAN SEFERLERİNE “HİLAL AYARI”

Raylı sistemi rahatlatacak Hilal Aktarma İstasyonu için inşaat çalışmaları 10 Haziran Pazar sabahından itibaren başlıyor. İZBAN da, yolcuların sorun yaşamaması için eşzamanlı olarak Halkapınar-Alsancak arasında ring seferler yapacak. Yeni düzenlemeyle birlikte tren geliş aralıkları ve Aliağa-Cumaovası sefer süresi kısalacak, sefer sayıları ise artacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesinin, Hilal Aktarma İstasyonu inşaatı için düğmeye basması ve Halkapınar İstasyonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDDnin yürüttüğü iyileştirme ve genişletme çalışmalarına paralel olarak, İZBAN da sefer saatlerini yeniden düzenledi.
10 Haziran Pazar sabahından itibaren Cumaovası ve Aliağadan gelen trenler, Alsancak İstasyonuna uğramayacak. Yolcular, Halkapınar İstasyonunda inerek Alsancaka, yoğun saatlerde 10 dakika, yoğun saatler dışında 12 dakikada bir kalkacak ring trenlerle geçiş yapacak. Ringler, dolması durumunda bu süreleri de beklemeyerek yolcuların Alsancaka aktarmasını sağlayacak. Alsancaktan 10-12 dakikalık ring trenlerle gelen yolcular ise Halkapınarda indikleri perondan Cumaovası ve Aliağa yönüne giden trenlere geçiş yapacak.


Sefer sayısı artıyor
Yeni düzenlemeyle tren geliş aralıkları kısalacak, Aliağa-Cumaova arasındaki süre 97 dakikadan 88 dakikaya düşecek ve sefer sayıları artacak. İZBANın sefer sayısı günde 176dan 192ye çıkarken Aliağa trenlerinin sayısı 90dan 102ye yükselecek. Adnan Menderes Havalimanından Aliağa yönüne giden son trenin saatini, 23:24ten 00:00a çeken İZBAN, bu sayede İzmire havayoluyla gelen yolcuların, kentiçine ulaşımlarını daha da kolaylaştıracak.

5 dkya kadar iniyor
İZBANın yeni düzenlemesine göre, Cumaovasından ilk tren saat 05.30da kalkacak. 05.30-07.10 arasında 10 dakikada bir hareket edecek trenler, yolcu sayısının en yoğun olduğu saat 07.10-07.40 saatleri arasında 5 dakikaya kadar inen sıklıkta yolcu taşıyacak. Yoğun saatin geçilmesinin ardından 10-12 dakika aralığına geçecek olan trenler, bunu 21.45e kadar sürdürecek. İZBAN trenleri, 21.45ten sonra ortalama 24 dakikada bir geçiş yapacak.


Daha hızlı ulaşım
Aliağa yönünden gelen trenlerin kalkış aralıkları ortalama “25-35 dakikada bir”den, “20-24 dakikada bir”e kadar inecek. Gün içinde Aliağadan kalkan tren seti sayısı, 90dan 102ye çıkarken, yolcular daha hızlı bir şekilde ulaşım imkanına kavuşacak. İZBAN yetkilileri, uygulamanın Hilal Aktarma İstasyonu ve Halkapınar İstasyonundaki çalışmaların sona ermesine kadar devam edeceğini açıkladı. Yeni uygulama, sürekli anonslar ve uyarı levhalarıyla da yolculara duyurulacak.


Hilal Aktarması sistemi rahatlatacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin  Hilal’de yapacağı yeni aktarma istasyonu sayesinde, İZBAN ile Metro’nun Halkapınar Aktarma İstasyonu’nda kesişmesinden dolayı yaşanan yolcu yoğunluğu büyük ölçüde azalacak. Hilal Banliyö İstasyonu’nun da Halkapınar gibi aktarma işlevi göreceği yeni düzenleme sonrasında, Üçyol yönünden metro ile gelen yolcular İZBAN’la Menderes yönüne aktarma yapabilmek için Alsancak’a girmek zorunda kalkmayacak. Menderes yönünden gelen yolcular da aynı şekilde Alsancak’a girmeden Hilal Aktarma İstasyonu’nu kullanarak metroya aktarma yaparak Üçyol yönüne gidebilecek.

Öte yandan, İzmir Banliyö Sistemi kapsamında daha önce vatandaşların emniyeti ve güvenliği açısından kapatılan Kahramanlar-Akıncılar hemzemin geçidinin bulunduğu noktaya  karayolu alt geçidi yapılacak. Araçlar ve bölgede oturan vatandaşlar, karşıdan karşıya geçişler için bu  alt geçidi kullanacak.