HABERLER
HABER ARŞİVİ
İZMİR METROSU’NUN YENİ VAGONLARI ÇİN’DE ÜRETİLİYOR
Tasarımını Almanların yaptığı 32 yeni vagon, Ekim’den itibaren partiler halinde kente getirilerek teslim edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genişleyen metro sisteminde kullanacağı yeni vagonların üretimi Çin’de başladı. İlk vagonlar Ekim ayından itibaren teslim edilecek.


Çinli CSR firması ile sözleşme imzalanmasının ardından, vagonların tasarım ve teknik çalışmaları da tamamlanarak üretime geçildi. Çin’in Zhuzhou kentindeki CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd fabrikasında başlayan ilk üretimin, testleri takiben partiler halinde süreceği bildirildi.
 

İç ve dış tasarımları, merkezi Almanya’da bulunan Tricon tasarım ofisi tarafından  dizayn edilen İzmir’in bu yeni araçları, 4’er vagonlu 8 setten oluşuyor. Toplam 32 vagonun 16’sı MD (sürücü kabinli) tipi olacak. Tamamı klimalı vagonlar, gelişmiş teknik özelliklerde üretiliyor. İlk partisi Ekim 2011 tarihinde teslim edilecek olan vagonların tamamı Nisan 2012 tarihine kadar İzmir’e gelmiş olacak. Metro vagonları, yaklaşık 34 milyon Euro’ya mal olacak.


İzmir’in yeni vagonları hem mevcut metro sistemi ile yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular, Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hatlarında hem de sisteme ilave edilecek yeni metro hatlarında kullanılacak.