HABERLER
HABER ARŞİVİ
İZMİR METRO’DA YOLCU MEMNUNİYETİ YÜZDE 85

İzmir Metro A.Ş.’nin yolcu memnuniyet düzeyini belirlemek ve taleplerini değerlendirmek amacıyla yaptığı uzun soluklu ankette, yolcuların yüzde 85’inin verilen hizmetten memnun olduğu sonucu çıktı. Ankete 23 bin 322 kişi katıldı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Metro A.Ş.’nin yolcu memnuniyet düzeyini belirlemek ve talepleri değerlendirmek amacıyla önce resmi web sitesi, ardından da Büyükşehir Belediyesi’nin 15 bilgi kiosku üzerinden başlattığı ‘Yolcu memnuniyeti anketine’ 23 bin 322 İzmirli katıldı. Her IP numarasından bir kez giriş yapılan ankette, yolcu memnuniyet oranı yüzde 85 olarak belirlendi.


2010 yılı başında İzmir Metrosu’nun resmi web sitesinde (izmirmetro.com.tr) başlatılan anket çalışmasında güvenlik, temizlik, personel, yolculuk kalitesi, beklentiler, metroyu tercih nedeni gibi sorulara yanıt arandı. Anket çalışması, bir yıl sonra dördü İzmir Metro istasyonlarında olmak üzere kentin değişik yerlerinde bulunan 15 adet kioska verilerek daha da yaygınlaştırıldı. Katılımcılar anketteki 7 soruda İzmir Metrosu’nun hizmet kalitesi kriterlerini değerlendirdi ve bir memnuniyet düzeyi ortaya koydu. 2012 yılıyla birlikte anket çalışmasına yeni sorular eklendi ve yolcu profili de sorgulanmaya başlandı. Yenilenen ve toplam 18 soru içeren anket çalışmasına katılan yolcuların yüzde 85’i verilen hizmetten memnun olduğunu belirtirken, yüzde 54’ü gidecekleri yere zamanında ulaşabilmek için metroyu tercih ettiğini dile getirdi. Ankete katılan İzmir metro yolcularının yüzde 81’inin erkek, yüzde 58’inin üniversite mezunu, yüzde 67’sinin ise 18-34 yaş arasında olması ise dikkat çeken veriler arasında yer aldı.


2011 yılında TSE’den “TS ISO 10002-Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetimi Kalite Belgesi” alan İzmir Metro A.Ş., bu anket çalışmalarını ve çıkan sonuçları her ay değerlendiriyor. Tercih edilir olmak ve buna bağlı olarak doluluk oranlarını artırmak amacıyla sürdürülen çalışmalarda memnuniyet seviyesini daha yukarılara çıkarmak hedefleniyor. İzmirliler, kiosklardan ve izmirmetro.com.tr web adresinden anket çalışmasına katılabilir, görüş ve düşüncelerini yazabilir.