HABERLER
HABER ARŞİVİ
“POLEMİK YOK, İŞ VAR!”

Aliağa-Menderes hattının kuzey bölümündeki yolcusuz deneme seferlerinin 29 Ekim’de başlayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu tür dev projelerde 15-20 günlük gecikmeler çok doğal” diye konuştu.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi Projesi’nde gerçekleştirdikleri işbirliğinin, gelecek yıllarda da süreceğini ve ortaya çıkan bu sinerjiden İzmir’in ve İzmirlilerin kazançlı çıkacağını söyledi.


Yaklaşık 1.2 milyar liralık yatırımın yapıldığı böylesine büyük bir projede yaşanan 15-20 günlük gecikmenin, bazı çevrelerce “polemik konusu” yapılmak istendiğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Kurumları karşı karşıya getirme amacı taşıyan bu tür tartışmaların kentimize en küçük bir yararı olmayacağı gibi, yakın gelecekte yapacağımız yeni işbirliklerine de  zarar verebilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu oyuna gelmeyeceğiz. TCDD yetkililerinin de aynı hassasiyet içinde olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’nin Kuzey hattında “yolcusuz deneme seferleri”nin 29 Ekim tarihinde başlayacağını da açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Ulaştırma Bakanlığı ile ortaya koyduğumuz bu başarılı işbirliği modeli, bugün Türkiye’nin çeşitli kentlerinde uygulanacak yeni projeler için ilham kaynağı oldu. Hattın ilk etapta Torbalı’ya kadar uzatılması için TCDD ile protokol yaptık. Proje büyüyerek devam edecek. Sonrasında belki Körfez ve Liman konusunda işbirliğine gideceğiz. Önümüzde böylesine ciddi hedefler varken, bu örnek birlikteliğin zedelenmesine izin vermeyeceğiz. Aliağa-Menderes hattında da ciddi hiçbir sorun yok. Dünyanın her yerinde bu tür dev projelerde yaşanan 15-20 günlük gecikmeler çok doğaldır. İzmirli hemşehrilerimizin de bunu böyle değerlendireceğine inanıyoruz.”