HABERLER
HABER ARŞİVİ
“ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NA DEVİR YOK; METROYA BAŞLADIK, BİTİRİYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yürütülen metro ve hafif raylı sistem projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini ve belirlenen süre içinde tamamlanacağını tekrarlayarak, “İzmir’deki metro çalışmalarının Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceği iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bizim Bakanlıktan böyle bir talebimiz olmamıştır ."


Ulaştırma Bakanlığı’na büyükşehirlerde metro ve hafif raylı sistem projelerini gerçekleştirme ve tamamlanamayan mevcut projeleri de protokol ile devralabilme yetkisini veren kanun tasarısıyla birlikte ortaya atılan “İzmir metrosunu Ankara bitirecek” iddiasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu tasarı ile amaçlanan, bazı büyükşehir belediyelerinin yarım kalmış metro projelerini tamamlamaktır. Oysa İzmir Büyükşehir Belediyesi, özkaynakları ile yürüttüğü metro ve hafif raylı sistem inşaatlarını ara vermeden sürdürmektedir. Bu projeleri bitirme konusunda kararlı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu konuda gerekli finans gücüne de sahiptir.
5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro projesinin imalatlarında yüklenici firmalar ve itirazlardan kaynaklanan bazı gecikmeler yaşanmasına rağmen, bu sorunlar  aşılmıştır. Halen gerek tünel içinde gerekse de istasyon imalatlarına ilişkin çalışmalarımız bütün hızıyla sürmektedir. 2011 yılında bu hattın işletime alınması planlanmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir.TCDD ile birlikte yürüttüğümüz 80 kilometrelik Aliağa-Menderes hattında ise sona gelinmiştir. Hattın güney kesiminde aybaşında yolcusuz deneme seferlerine başlanacaktır. Kuzey kesiminde ise Büyükşehir olarak tüm imalatlar tamamlanmıştır. Hattın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda işletime alınması planlanmıştır.

Üçyol –Üçkuyular metro hattında son durum:
Üçyol-Üçkuyular hattının inşaatları iki kısımda sürüyor. 2. Aşama tünel işleri ile İzmirspor ve Hatay İstasyonları ikmal işi kapsamında 4200 metrelik betonlama işlemlerinde, kemer betonlamasının yüzde 75’i, temel betonlama çalışmaları ise yüzde 90 oranında tamamladı. 2 Kasım 2009 tarihinde başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışmaları ve 26 Şubat 2010 tarihinde yüklenici firmanın işe tekrar başlamasının ardından bugüne kadar toplam 640 metre temel betonu, 1340 metre de kemer betonu atıldı.  Bu çalışmalar ile riskli olan kısımların hepsi tamamlanmış oldu. 

İkinci kısım Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları yapımı ve bu bölüme ait sinyalizasyon işi kapsamında 19 Nisan 2010’da yapılan yer tesliminin ardından uygulama projeleri yapıldı, istasyon kazılarına başlandı; kazık çakımları ve alt yapı deplasmanları yapılıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirspor ve Hatay istasyonlarını Nisan 2011; Göztepe, Poligon ve F.Altay istasyonlarını ise 2011 Ağustos ayında hizmete açacak.