HABERLER
HABER ARŞİVİ
15 SANİYEDE KENTKART DOLUMU
Bornova Metro İstasyonu’na yerleştirilen ve sadece 15 saniyede kontör yükleyen örnek ‘Kentkart Dolum Otomatı’ büyük ilgi görünce, İzmir Büyükşehir Belediyesi 16 adet yeni otomat alımı için harekete geçti.

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda kentkart kullanan vatandaşlara yeni bir kolaylık sağlıyor. Bornova Metro İstasyonu’nda örnek ‘Kentkart Dolum Otomatı’nı hizmete alan İzmir Metro A.Ş., test aşaması tamamlayan cihaza ilave olarak 16 adet daha kent kart dolum otomatını istasyonlara takmaya hazırlanıyor.


Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü yetkilileri, yeni otomatların Üçyol- Üçkuyular hattı üzerinde bulunan 10 istasyona önümüzdeki iki ay içinde yerleştirileceğini bildirdiler. Kentkart dolum işleminin cihaz etkin kullanıldığında sadece 15 saniye sürdüğünü ifade eden yetkililer, “Yolcularımız otomatlar sayesinde zamandan da tasarruf edecek. Sadece bir ay içinde otomattan 40 bin TL’lik dolum gerçekleşti. Deneme sürecinde olmasına karşın cihazın, aynı noktadaki istasyon gişesinde hizmet veren iki dolum otomatının yüzde 20’si kadar işlem hacmine ulaştığı görüldü. Bu rakamların, diğer 16 otomatın hizmete alınmasıyla değişeceğini öngörüyoruz” diye konuştular.
 
Kentkart dolum otomatı nasıl çalışıyor?
Sözkonusu cihaz, kentkartına kontör yüklemek isteyen yolcuyu hem ekranda yazılı olarak hem de sesli uyarı sistemiyle yönlendiriyor. Yolcu, kağıt ve madeni para ile çalışan otomata ilk önce kartını okutuyor. Kartta yüklü olan mevcut kontörü öğrenen vatandaş, yükleme yapmak istediği miktarı cihazın para gözüne yerleştiriyor. Kartı tekrar ilgili yere okutan yolcu, temassız şekilde kontör dolumunu gerçekleştirmiş oluyor. Cihazın ekranında yüklemenin başarıyla ya da başarısızlıkla sonuçlandığı görülüyor. Makbuzunu alan yolcu, yüklemeyi de teyit etmiş oluyor. Tüm işlem 15 saniyede tamamlanıyor ve kullanıcıya büyük zaman kazandırıyor.