HABERLER
HABER ARŞİVİ
EKİM’DE METRO ATAĞI

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmaların taahhütlerini yerine getirmedikleri için sözleşmeleri fesh edilen Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Bornova Merkez metro hatları ile itirazlar nedeniyle ihalesi iki kez iptal edilen Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi sinyalizasyon sistemi için Ekim ayında ihale gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşım yatırımları arasındaki önemli projelerin tamamlanamayan kısımları için hızla harekete geçerek ihale hazırlıklarını tamamladı. Sözleşme fesihlerinin ardından hemen işe koyulan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ekim ayında metro ve Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi için üç ihale gerçekleştirecek. İhalesi sonuçlandırılan Çiğli Depo Tesisleri ikmal işi sözleşmesi de aynı ay içinde imzalanarak inşaatına başlayacak.

 
Üçyol- Üçkuyular hattı
 
13 Ağustos 2009 tarihinde yüklenici firma ile sözleşmesini fesh eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, yarım kalan işlerin tamamlanması amacıyla 5 Ekim 2009 tarihinde ikmal inşaatı (tamamlama) ihalesi gerçekleştirecek. 2. Aşama Tünel İşleri ile İzmirspor ve Hatay istasyonları ikmal inşaatı ihalesi kapsamında, İzmirspor ve Hatay istasyonları tamamlanacak, 5.5 kilometrelik hattın tamamının yarım kalan tünel kaplama betonları ve hat işlemleri gerçekleştirilecek, rayları döşenecek, 2160 metrelik bölümün sinyalizasyon işleri yapılacak. İhale, yarım kalan tünel kaplaması işlerinin acilen tamamlanması gerektiğinden pazarlık usulü olarak gerçekleştirilecek. Konusunda ihtisas sahibi 7 firmaya 10 Eylül’de davet mektubu gönderildi. İhalenin ilk oturumunda istekliler tekliflerini verecek ve yeterlilik alan firmalardan ikinci oturumda ikinci teklifleri istenerek ihlale sonuçlandırılacak.
Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının yapımı ve bu bölüme ait sinyalizasyon işlerinin gerçekleştirilmesi için de Aralık ayında ihaleye çıkılacak. 
 
Ege Üniversitesi-Bornova Merkez Hattı

Yüklenici firmanın taahhüdünü yerine getirememesi nedeniyle sözleşmesi fesh edilen metro hattı için Bornova Hastane-Evka 3 İstasyonları arasındaki güzergahın İkmal İnşaatı  ihalesi de 23 Ekim tarihinde  gerçekleştirilecek.  İhale kapsamında 1947 metrelik aç-kapa tünel ile Ege Üniversitesi ve Evka 3 istasyonları tamamlanacak, sinyalizasyon sistemleri kurulacak.
İtirazlar nedeniyle yeni ihale

Kentin kuzey-güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan ve Türkiye’deki en yaygın kent içi demiryolu ulaşım ağı olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde daha önce yapılan ve itirazlar nedeniyle iptal edilen işletme-haberleşme ve sinyalizasyon ihalesi ise 9 Ekim 2009’da gerçekleştirilecek.
Bu kapsamda 80 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Cumaovası hattı boyunca 31 adet istasyonda haberleşme sistemleri ile Çiğli ve Cumaovası depo tesislerinde lokal sinyalizasyon sistemleri kurulacak.

Öte yandan,  yine sözleşmesi müteahhidin taahhüdünü yerine getirmemesi nedeniyle fesh edilen Salhane, Turan, ESBAŞ, Sarnıç, Koşu ve Semt Garajı istasyonlarının tamamlanması için  yapılan ihalenin ardından, Ağustos ayı sonunda yer teslimi yapılarak başlanan inşaatların da hızla ilerlediği ve 4 ay sonra bu çalışmaların tamamlanacağı bildirildi.