HABERLER
SOYER: “TIKIR TIKIR ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği, kent tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı Üçyol - Buca Metro hattının yapımında tünelleri kazacak Tünel Açma Makinesi'nden ilki (TBM) Buca Koop istasyonuna geldi. Alanda incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok gururlu ve  mutluyuz. Türkiye'nin kasvetli kaotik ortamında biz tıkır tıkır çalışmaya devam ediyoruz. İzmir tarihinin en büyük projesi tam takviminde, öngörüldüğü şekilde yürümeye devam ediyor” dedi.  

İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olacak Üçyol – Buca Metro hattında çalışmalar son hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla inşa edeceği, Üçyol - Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusu - Çamlıkule arasında 13,5 kilometrelik 11 istasyonla hizmet verecek Üçyol – Buca Metrosu’nda tünelleri kazacak ilk Tünel Açma Makinesi (TBM) geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon ile Buca Koop'ta incelemelerde bulundu. 

Soyer: “3 köstebek çalışacak”
Sosyal medyada yaptığı “Buca'da köstebek görüldü” paylaşımının bir hayli merak uyandırdığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Devasa bir köstebek. Bu bizim metro hatlarında tünel açmak için kullandığımız dev makine. Buca Metrosu yapımında 3 TBM kullanılacak. Bunlardan birisi şu anda burada. TBM'nin aşağı inmesi için kazık çalışmaları yapılıyor bir yandan da. 325 kazık çakılacak. Şu an 110 kazık çakıldı. Bir yandan da diğer istasyonlarda çalışmalar başladı. Buca Metrosu İzmir tarihinin en büyük ölçekli ve pahalı projesi. Sadece 450 milyon Euro tutarında tünel kazma, inşaat maliyeti var. 305 milyon Euro civarında da trenlerin alımıyla ilgili maliyet söz konusu. Dev bir bütçesi var.  İyi haber şu ki para şu anda cebimizde. İnşaatın tamamlanması ve vaktinde bitirilmesiyle ilgili hiçbir tereddütümüz yok. Ödemesi tıkır tıkır yapılıyor olacak” dedi. 

“Kendi maliyetini karşılayacak”
Hattın açılması için hedef tarihi açıklayan Başkan Soyer, “2026 yılının ilk aylarında bu hattı bitirmek istiyoruz. 13,5 kilometrelik bu hat, 11 istasyondan oluşuyor. Günde 400 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz. Dünyanın en verimli projelerinden biri olacak. Bu 400 bin yolcu yılda 45 milyon Euro civarında bir işletme getirisi anlamına geliyor. 2026'da tamamlayıp işletmeye aldığımızda işletme geliri elde ederken sağladığımız finansmanın geri ödemesi başlayacak. Kimsenin cebinden para çıkmadan, hiçbir vatandaşımızın cebinden para çıkmadan, Büyükşehir Belediyesi'ni hiçbir şekilde etkilemeden kendi kendine dönen, maliyetini karşılayan proje olacak” diye konuştu. 

“Buca trafiği rahatlayacak”
Metronun Buca trafiğini büyük ölçüde rahatlayacağını söyleyen Başkan Soyer, “İzmir'in en kalabalık ve trafiğin en sıkışık olduğu ilçelerden biri Buca. Burada yer üstündeki lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarının güzergahlardan çekilmesi ve yolcunun tamamen metroya aktarılması hem yer üstündeki trafiği hafifletmiş olacak hem de vatandaşlarımıza çok daha ucuz, konforlu seyahat imkanı verecek. Çok gururlu ve  mutluyuz. Türkiye'nin kasvetli kaotik ortamında biz tıkır tıkır çalışmaya devam ediyoruz. İzmir tarihinin en büyük projesi tam takviminde, öngörüldüğü şekilde yürümeye devam ediyor. TBM’in günde yaklaşık 20 metre tünel açmasını öngörüyoruz, 3 TBM devreye girdiğinde daha da hızlanacağız.  ile daha ciddi Heyecanlıyız, gururluyuz. İzmir için çok mutlu ve umutluyuz. İzmir'i demir ağlarla örmeye devam edeceğiz” dedi. 

Yılmaz: “Ciddi bir yatırım ulaşım anlamında”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz da, “Zor dönemlerde ciddi bir yatırım. Önümüzdeki yıllarda Buca'da ulaşım anlamında ciddi  yatırımlarımızı devreye alacağız. 2025 yılında Buca Tünelimizi ardından Buca Metrosu” dedi. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon ise “Hedefimiz Buca'daki vatandaşlarımızı çok fazla sıkıntıya sokmadan çalışmaları yürütmek. İnce eleyip sık dokuyarak şantiyelere giriyoruz. Çok hızlı bir şekilde metro hattı çalışmalarımız ilerliyor. Bu yatırımı süresinde hatta iş bitim tarihinden önce tamamlayacağımızı düşünüyoruz” dedi. 

Buca Metrosu'nda çalışmalar sürüyor 
Hat üzerinde 3 tane TBM çalışacak. Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dozuk Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarının bulunacağı Buca Metrosu, F.Altay-Bornova arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile Şirinyer'de entegre olacak. Bu hat üzerinde tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek. Yaklaşık 305 milyon Euro değerinde araç alımı yapılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark bulunacak. Hat işletmeye açıldığında günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor. TBM'nin gireceği General Asım Gündüz istasyonunda kazı destekleme imalatlarında sona yaklaşıldı ve istasyon kazı çalışmalarına başlandı. Diğer TBM'nin gireceği Buca Koop istasyonunda kazı destekleme imalatları da tamamlanmak üzere. Ekim ayında bu istasyondan tünel kazısının başlanması planlanıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İstasyonu’nda da şantiye kapatma ve mobilizasyon işlerine başlandı.