HABERLER
HABER ARŞİVİ
İZMİRSPOR VE HATAY İSTASYONLARINDA GERİYE SAYIM BAŞLADI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin en büyük 3. projesi olarak nitelediği metro projesinde gelinen son aşamayı kentteki basın temsilcileri ile paylaşmak amacıyla bir basın turu düzenledi. Üçyol Metro İstasyonu’ndan İzmirspor İstasyonu’na kadar gazetecilerle birlikte raylar üzerinde yürüyen ve yapılan çalışmaları yerinde anlatan Başkan Kocaoğlu, İzmirspor İstasyonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 60 gün içinde İzmirspor ve Hatay İstasyonları’nın devreye alınarak deneme seferlerine başlanacağını müjdeledi.
 
 
Hattın Üçyol’dan İzmirspor ve Hatay istasyonlarına kadar olan bölümünde rayların büyük ölçüde döşendiğini ve artık sadece ince işlerin kaldığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, metro projelerinin tamamlanmasının ardından günlük 140-150 bin olan yolcu sayısının 300 bini aşacağını söyledi. Büyük kentlerde 1.800 otobüsle her sabah işe, okula, hastaneye yolcu taşıyarak insanları mutlu etmenin mümkün olmadığını dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Üçyol-Üçkuyular metro hattında artık ince işçilikleri yapıyoruz. Bu iki istasyonun üst yollarını da trafiğe açarak Hatay Caddesi’ni büyük ölçüde rahatlattık. 1-1,5 ay içinde Göztepe İstasyonu’nun da üst bölümünü trafiğe açıyoruz. Projenin en sıkıntılı bölümünü, Poligon İstasyonu. Burada zeminden kaynaklanan ciddi bir problem yaşandı ve bu yüzden farklı özellikleri olan yeni bir iş makinesi getirildi. Şimdi bu bölgede yoğun çaba harcıyoruz. Bizim hedefimiz, yıl sonuna kadar bu hattı açmak, en azından deneme seferlerine başlamak. Şu anda bir anormallik görünmüyor.”
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro projesinin Büyük Kanal ve Aliağa-Menderes’ten sonra kentin tarihindeki en büyük 3. proje olduğunu söyledi. 20 yılda tamamlanan Büyük Kanal Projesi’nin ardından en büyük iki projenin kendi döneminde hayata geçirilmiş olacağını belirten Başkan Kocaoğlu, bunun da kendisine büyük mutluluk yaşatacağını dile getirdi.
 

Ankara’dan haber bekliyoruz
Ankara ve İstanbul metrolarının Ulaştırma Bakanlığı’na devri sürecinde yapımı süren Üçyol-Üçkuyular hattının polemik konusu haline getirildiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Hiç başladığımız işi yarım bırakmadık. O mantıkla dedik ki ‘biz başladığımız, ihalesini yaptığımız finansmanını ayarladığımız Üçkuyular ve Bornova ile EVKA 3’e gidiyoruz. Burada sıkıntımız yok. Ama siz İzmir’e destek vermek istiyorsanız, bizim Halkapınar’dan Otogar’a, Üçyol’dan Tınaztepe Buca aksına yine Üçkuyular’dan Narlıdere İstihkam Okulu’na kadar olan bölüm var. Bunları hükümet bütçesinden yapabilirsiniz. Ankara’nın koşullarında, Ankara’ya nasıl yapıyorsanız, aynı protokol çerçevesinde bunu bize de yapabilirsiniz.’ Geçen yıl bir yazı yazarak talepte bulunduk. Sanıyorum inceliyorlar. Bu konuda da bir ilerleme olursa hükümet bütçesinden metrolarımıza destek çıkarsa, biz de İzmir halkı adına şükranlarımızı sunarız teşekkürlerimizi iletiriz.”
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, devletin yapılacak yeni hatlara destek vermemesi durumunda, bu projeleri kendilerinin yapacağını, ancak sürekli yatırım yapmalarının mümkün olmadığını ve kentin bir öncelikler sıralamasının olduğunu da dile getirdi.
 

Tramvay ve vapurlar
Başkan Kocaoğlu, ulaşım yatırımları çerçevesinde Körfez vapurları için her türlü işlemin bittiğini, izinlerin alındığını ayrıca DPT ve Hazine’den geçtiğini de açıkladı. Şu anda yurtdışı kredi görüşmelerinin sürdüğünü belirten Başkan Kocaoğlu, “Tramvay çalışmalarımız da  devam ediyor. Şu anda izin aşamasındayız. DLH inceliyor. Onların izin vermesi gerekiyor. Burada da yine DPT’den izinler alınacak. Tramvay projesini çok önemsiyoruz. Bu da İzmir’in 4. büyük projesi olacaktır. 3 hatta günde 800-850 bin yolcu taşınmasını planlıyoruz” diye konuştu.
 


İzmir hak ettiği payı alamıyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin bütçeden hak ettiği payı alamadığına da vurgu yaparak, “Ankara’nın da bütçesi devlet bütçesi, İzmir bütçesi de devlet bütçesi. Hakkari’nin, Diyarbakır’ın, Tokat’ın, Amasya’nın, Elazığ’ın da... Bugüne kadar almadığımız devlet yatırımları, kimsenin gizleyemediği, saklayamadığı rakamlarla sabit. Fert başına düşen rakamlarla sabit” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, İzmir’in en az otuz yıldır devlet bütçesinden hak ettiğinin çok çok altında para aldığını belirterek şöyle devam etti: “İzmir’in merkezi bütçeye verdiği katkının yanında yapılan yatırımların devede kulak kaldığı, ekonomiden biraz anlayan, dünyayı Türkiye’yi takip eden insanların bildiği bir iştir. Şu anda umuyorum önümüzdeki seçimden sonra kim olursa olsun merkezi hükümet İzmir’in bu yatırımsızlığını yatırımlarının ötelenmesini gündeme alır yaşama geçirir. Siyasi olarak konuşmuyorum. Önümüzde yerel seçim yok. Ben sadece bana herhangi bir suçlama olursa ona cevap vermeye çalışıyorum.”

Siyasilere “tansiyonu yükseltmeyin” çağrısı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seçim atmosferinin gergin bir şekilde geçmesinden duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, “Biz birçok seçim geçirdik. İzmir insanına, İzmir’in dokusuna uygun seçimler yaptık. Hiç tansiyonu yükseltmedik. Birbirimize saygı duyduk, televizyonda da birbirimizi övücü sözler söyledik. Belden aşağı vurmadık” diye konuştu. Gerilim politikasının başka bir şehirlerde tutabileceğini ama aynı politikasının İzmir’de kimseye bir yarar sağlamayacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu,  İzmir insanının gürültü patırtı, kavga dövüş istemediği; aklıselimle, sevecenlikle hoşgörü ile siyaset yapılması gerektiği konusunda tüm siyasileri uyardı.