DUYURULAR
​METRO VE TRAMVAYDA “CUMADAN PAZARA” KESİNTİSİZ SEFER DÖNEMİ TÜM DUYURULAR

Baykuş seferleriyle birlikte gece saatlerinde de toplu ulaşım hizmetini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi bir adım daha atarak metro ve tramvayda “saatte bir” gece seferi uygulamasını hizmete aldı. Cuma ve Cumartesi gecelerini kapsayan uygulama 13 Eylül’de başladı.
İzmir Büyükşehir Belediye toplu ulaşımda çok önemli bir adım daha attı.13 Eylül Cuma gece yarısından itibaren başlayan uygulamayla metro ve tramvay seferleri haftanın iki günü sabaha kadar kesintisiz devam ediyor. “Geceyi sabaha bağlıyoruz” sloganıyla hayata geçirilen yeni uygulama sayesinde 24 saat kesintisiz ulaşım hedefi raylı sistemlerde gerçekleştiriliyor.

Saatte bir sefer yapılacak cuma günlerini cumartesiye, cumartesileri ise pazara bağlayan gecelerde İzmir Metro ile Konak ve Karşıyaka Tramvayları seferlerini ara vermeksizin sürdürecek. Seferler saatte bir gerçekleştirilecek. Böylece Cuma günleri sabah başlayan metro ve tramvay işletmesi, Pazar gece yarısına kadar ara vermeksizin devam edecek.
 

Sefer planı
Raylı sistemde 13 Eylül 2019 Cuma gününden itibaren kesintisiz toplu ulaşım hizmeti başladı. Düzenlemeye göre İzmir Metrosu, Konak ve Karşıyaka Tramvaylarında  Cuma sabahı 06:00’da başlayan seferler, Pazar gece yarısına kadar kesintisiz devam ediyor. Böylece Cuma sabahı başlayan işletme 66 saat kesintisiz sürmüş oluyor. Gece 01:00 – 05:00 arası 1’er saat arayla sefer yapılıyor.


Bakım, Onarım ve Temizlik/Gece Çalışmaları
Gece seferleri nedeniyle, yolcu sistem ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulduğu İzmir Metro, Konak ve Karşıyaka Tramvay sistemlerinde bir dizi önlemler alındı. Öncelikle işletim sonu saatlerde yapılan bakım, onarım ve temizlik işlemleri için yeni plan oluşturuldu. Kesintisiz işletim yapılacak günler hat üzerindeki ve araçlardaki bakım, onarım temizlik işlemleri için vardiya ve çalışma programları yeniden düzenlendi.


İzmir Metro’da İstasyonlara Erişim
İzmir Metro sisteminde gece seferleri boyunca, her istasyonda giriş-çıkış yapılacak noktalar yolcuların en yoğun kullandığı ve en rahat ulaşımı göz önünde bulundurularak belirlendi. Bu girişlerde çeşitli ışıklı işaretleme ve yönlendirmeler hazırlandı. Bu girişlerin direkleri yeşil ışıkla işaretlendi. Yolcular, giriş-çıkış sırasında istasyon içindeki yönlendirmeler ve görevlilerin bilgilendirmelerini takip ederek seyahat edebilecek. İstasyonlarda erişime açık giriş-çıkışlara burayı tıklayarak görebilirsiniz.


Tramvayda Ücretlendirme
Konak ve Karşıyaka Tramvay yolcuları, gece seferlerinde seyahat ücreti için tramvay araçlarında elektronik kartlarını kullanacaklar. Tramvay aracında bulunan personel tarafından  takip edilen validatörlerden ödemelerini gerçekleştirerek seyahat edecekler. İzmir Metro, Konak ve Karşıyaka Tramvalarında gece seferleri çift ücret tarifesiyle ücretlendirilecektir.