Kurumsal Hizmetler Haber Arşivi Basında Metro İletişim Bilgileri
   İSTASYONLARIMIZ
 
           

İzmir Metrosu’nun ilk aşamasında 10 istasyon bulunmaktadır. İstasyonların dördü (Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane) yeraltında, ikisi viyadük üstünde (Hilal ve Stadyum), üçü yer seviyesinde (Halkapınar, Sanayi, Bölge) ve biri de (Bornova) üstü açık yarma tünel içinde yer almaktadır. Üçyol, Hilal ve Stadyum istasyonları “ “kenar peron”, geri kalanlar ise “ada” tipi istasyonlardır.

2012 yılında işletime açılan Ege Üniversitesi, Evka3, İzmirspor~Hatay istasyonları yer altında olup 4 istasyon da kenar perondur.

 İstasyonlara ve platformlara ulaşımı kolaylaştırmak ve engelli yolcularımızın amacıyla, toplam 14 istasyonumuzda 85 adet yürüyen merdiven ve 46 adet engelli ve yaşlılar için asansörler yerleştirilmiştir.

Üçyol’da (6), Konak’ta (10) ve Çankaya’da (1) bulunan toplam 17 adet dükkan, yolcuların çeşitli alışveriş gereksinimlerine yanıt verecek biçimde, ihale yöntemiyle ticari işletmeye açılmış olup işletilmektedir.

 

İstasyon peronlarının boyu 125 metredir ve beşli bir araç dizisinin işleyişine olanak verecek kapasitedir. İstasyonların yapısına ve yolcu kapasitesine uygun olarak yeterli sayıda gişe tesis edilmiş olup gişe hizmetleri buradan verilmektedirİzmir Metrosunda, kentteki diğer toplu ulaşım sistemlerinde olduğu gibi aktarma uygulamasının geçerli olduğu Kentkart kullanılmaktadır. Kentkart ile ilk binişten sonra 90 dakika boyunca diğer toplu ulaşım sistemlerinde yolculuk yapılabilir. Ayrıca 3 ve 5 kullanımlık seyahat kartları da satılmakta ancak bunlar aktarma uygulamasından muaf tutulmaktadır.

İzmir Raylı Sistem Toplu Ulaşım Haritası
( İzmir Metrosu ve İzban İstasyonlarını gösteren harita)
 
Kalite Standart Belgelerimiz
İzban Aliağa-Menderes Hattı
Aktarma Merkezleri
İhale İlanları
Sefer Saatleri
Yolculuk Kuralları
Ücretlendirme
Stratejik Plan
Foto Galeri
Sıkça Sorulan Sorular
Engelli Hizmeti
Ulaşım Kartları

İzmir Metro Ulaşım Formu                                                                                                      Ünibel A.Ş. 2009