HABERLER
TRAMVAYDA İKİ GÜZEL HABER
Büyükşehir Belediyesi, Konak tramvayının sahil kesiminde gerçekleştireceği “raylar arasında çim kesit” çalışmasını, Karşıyaka Tramvay hattının sahil bölümünde de uygulayacak. Tramvay, Karşıyaka İskele’den sonra Alaybey’e kadar deniz tarafından tek hat olarak devam edecek.   

İzmir’in ana ulaşım omurgasını raylı sistem ile oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapım çalışmalarını hızla sürdürdüğü Konak ve Karşıyaka tramvaylarında büyük aşama kaydetti. Karşıyaka’da ray döşeme işlemlerinde Nikah Sarayı’nı geçen Büyükşehir Belediyesi, Konak Tramvayı’nda ise Vali Konağı’na ulaştı. Büyükşehir Belediyesi Konak Tramvayı sahil bölümünde gerçekleştireceği yeşil hat-çim kesit çalışmasını, Karşıyaka Tramvay hattının sahil bölümünün son 2 kilometresinde de uygulayacak.  

Karşıyaka sahile de yeşil hat 
Şu anda Karşıyaka Nikah Sarayı deniz tarafında tek hat üzerinde ray döşeme çalışmaları yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 Sokak (Bostanlı eski Tansaş)’tan itibaren Suat Taşer Açıkhava Müzesi’ne kadar deniz ve kara tarafında  tek hatlı olarak  projeyi sürdürüyor. Suat Taşer Açıkhava Müzesi’nden itibaren deniz tarafında gidiş-dönüş olarak çift hatta yeşil şerit-çim kesit uygulamasına geçecek olan Büyükşehir Belediyesi, bölgenin dokusuna uyumlu bir çalışma gerçekleştirecek. Karşıyaka İskele’den sonra ise Alaybey’e İstasyonuna kadar deniz tarafından  tek hat olarak güzergah devam edecek.  

Köprüler yenilenecek
Öte yandan Karşıyaka Tramvayı hattı Hasan Ali Yücel Bulvarı üzerinde bulunan Bostanlı Deresi geçişinde yer alan köprü de hidrolik kesitin büyütülmesi gerekliliği nedeniyle yeniden yapılacak. Bostanlı Deresi’nin Hasan Ali Yücel ve Cemal Gürsel caddeleri arasında kalan kısmı imar planlarına uygun olarak yeniden düzenlenecek ve dere ıslah çalışmaları yapılacak.
Konak tramvay hattı Şehitler Caddesi güzergahı üzerinde yer alan Meles deresi üzerindeki mevcut karayolu köprüsü de yapı güvenliği nedeniyle yıkılıp yeniden yapılacak. 
Her iki derede yapılacak düzenlemeler için projeleri tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, en kısa sürede yapım çalışmalarına başlamayı planlıyor.

390 milyon liralık dev yatırım
İzmir’in bu önemli ulaşım yatırımları hayata geçtiğinde, Konak Tramvayı F.Altay Meydanı- Konak- Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğunda 19 durak ile Karşıyaka tramvayı ise Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9.8 kilometre uzunluğunda ve 14 durakla hizmet verecek. İki tramvay hattı pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak. Konak ve Karşıyaka tramvay hatları ile bu hatlarda çalışacak toplam 38 aracın maliyeti 390 milyon TL