HABERLER
İZMİR’İN ULAŞIMINDA TARİHİ YOLCULUK
İzmirlileri kent ulaşımında tarihi bir yolculuğa çıkaracak “Kent ve Ulaşım Sergisi” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı törenle açıldı. Eski teleferik vagonundan itfaiye kamyonuna, troleybüsten 1939 model makam aracına kadar ilgi çekici pek çok tarihi objenin sergilendiği sergi 1 yıl boyunca Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde ücretsiz gezilebilecek. 

İzmir’in ulaşım tarihini anlatan araç ve objelerin yer aldığı  “Kent ve Ulaşım Sergisi” Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ziyaretçileri kentin ulaşım tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkaran serginin açılış kurdelesini CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve sergide gençlik yıllarında kullandığı bisikleti sergilenen İzmir’in tanınmış simalarından Aysel Hitay ile birlikte kesti. 

Açılışta kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde uzun yıllardır sergiler açıyoruz. Aynı zamanda burası bir arşiv ve kent belleği. Dünyanın neresinde yazılmış olursa olsun İzmir ile ilgili bütün kaynakları tarıyoruz ve İzmir’in tarihini arşivlemeye çalışıyoruz. İzmir Kent Arşivi Müzesi’nin adını, Başkanımız rahmetli olduktan sonra ‘Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ haline getirdik. Buradaki amacımız, Başkanımızın adının tüm dünyada yaşaması için bütün araştırmacı ve yazarların burada bulunan belgelerden eserlerinde dip not olarak Ahmet Piriştina’dan bahsetmesiydi. Bugün de uzun dönemdir hazırlandığımız ulaşım sergimizi açıyoruz. Uzunca bir müddet burada ziyarete sunulacak. Bağışta bulunan tüm dostlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

Gençlik günlerime döndüm
Gençlik yıllarında babası tarafından hediye edilen bisikleti sergilenen Aysel Hitay ise, “Sergiyi çok beğendim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bisikletimi 2004 yılında Rahmi Koç Müzesi’ne armağan etmiştim. Bisikletimi İstanbul’dan buraya getirip sergiledikleri için çok mutluyum. Sergide  gençlik günlerime döndüm” diye konuştu. 

1 yıl açık kalacak
“Kent ve Ulaşım Sergisi”nde İzmir’in ulaşım tarihi, “Günlük Yaşam”, “Demiryolu”, “Deniz”, “Hava” ve “Kara” ulaşımı olmak üzere beş ayrı bölümde anlatılıyor. Sergide  eski otobüs maketleri, 1974 yılında açılan Teleferik’in 1 numaralı vagonu, 1960 model Anadol, 1957 model BMW motosiklet, 1939 Model Chrysler makam aracı, 1940 yılında Aysel Hitay tarafından kullanılan bir bisiklet, Gölcük ve Yalova vapurlarının çan, bröve ve pusulalı gemi dümeni, 1910 ve 1920’li yıllara ait kentin cadde ve ulaşım araçlarını gösteren fotoğraflar yer alıyor. Sergiyi gezecek öğrencilere de soru-yanıt şeklinde İzmir’in ulaşım tarihi ile ilgili çekici bilgiler de  verilecek. Sergide ayrıca Steoskop ile 19. yüzyıldan kalma tren istasyonlarının görülebileceği bir bölüm yer alıyor. Bir yıl boyunca açık kalacak sergi, Pazar günleri hariç saat 09.00 ile 16.30 saatlerinde ücretsiz olarak gezilebilecek.