HABERLER
DAHA KONFORLU ULAŞIM İÇİN..
İzmir Metrosu, tren ile raylar arasındaki teması en ideal şekline getirmek için “milimetrik ölçümlerle düzeltme” işlemleri yapacak. “Buraj” adı verilen bu çalışma, daha sarsıntısız ve daha sessiz bir ulaşım sağlayacak. 3 aylık bakım süresince 21.00’den sonraki seferlerin aralıkları 15 dakikaya çıkabilecek.
 

Yolcularına, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti vermek için araçlarda, tren hattında ve istasyonlarda düzenli bakım çalışmalarını aksatmadan sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi  Metro A.Ş., sistemdeki  önemli ağır bakım faaliyetlerinden biri olan “buraj” işlemine başladı. Tren hattının milimetrik ölçümlemelerle düzeltilip, tren-ray temasının standartlara en uygun seviyeye getirilmesini sağlayan “buraj çalışması”, yaklaşık 3 ayda tamamlanacak. Saatte 100-150 metre rayı ölçümleyip standartlara uygun hale getiren 62 ton ağırlığındaki buraj makinası, 12 Şubat Cuma akşamından itibaren, 21.00 ile  04.30 saatleri arasında faaliyet gösterecek.

Buraj çalışma saatleri içinde, düzeltme işleminin yapıldığı bölgelerde 10 dakika olan sefer aralıkları, belirli mesafeler içinde 15 dakikaya çıkabilecek. Her istasyonda, yolcu bilgilendirme panolarında trenlerin geleceği süre belirtilecek. 

Çalışma tamamlandığında,  tren ile üzerinde seyrettiği ray arasındaki temas en ideal şekline getirilmiş olacak. 885 bin liraya mal olacak bu çalışma sayesinde, trenlerle daha sarsıntısız ve daha sessiz bir ulaşım gerçekleşecek. 
 
Faaliyete geçtiği 2000 yılından bu yana sistemde dördüncü buraj çalışmasını başlatan İzmir Metro A.Ş.  yenilenmiş tren hattıyla, sarsıntısız, titreşimsiz, emniyetli, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti vermeye devam edecek.