HABERLER
METRO VAGONLARI İÇİN “2 KATLI YER ALTI OTOPARKI” GELİYOR
Genişleyen metro ağında kullanılmak üzere 85 yeni vagonun üretimini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu vagonlar için Halkapınar’da kuracağı 2 katlı yer altı otoparkının yapım ihalesini tamamladı. 93 milyon liraya mal olacak tesiste, aynı anda 115 vagon park edebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan Evka 3 - Bornova Merkez, Buca ve Fahrettin Altay-Narlıdere İstihkam Okulu hatları ile daha da genişleyecek olan metro sistemi için yeni araç temini yaparken, diğer yandan da bu araçların depolama ve bakımları için yeni tesis kurma çalışmalarını sürdürüyor.  Metro ağında kullanılacak 85 vagonlu 17 adet yeni tren setinin imalatına başlayan Büyükşehir Belediyesi, araçların depolanacağı yer altı tesislerinin kurulması için başlattığı yapım ihalesi sürecini de tamamlayarak yer teslimini yaptı. 

İki katlı, 115 vagon kapasiteli
Her geçen gün genişleyen İzmir Metrosu filosunun bakım ve depolanması için “Atatürk Stadı önü ile Şehitler Caddesi’nden başlayıp Osman Ünlü Kavşağı ve Halkapınar metro depo alanına uzanan bölgede” oluşturulacak yeni tesis, 115 vagon kapasiteli olacak.  Toplam 15 bin metrekarelik alanda iki katlı olarak inşa edilecek yer altı bakım ve depolama tesislerinde, ortamı havalandırmak ve herhangi bir yangın anında oluşan dumanı tahliye etmek için jet fan ve aksiyel fanlardan oluşan havalandırma sistemi kurulacak. Periyodik bakımın yapılacağı yükseltilmiş hatların bulunduğu bölümde araç ve parça bakımı yapmak üzere basınçlı hava sistemi tesis edilecek. Tesisin dışında araçların hareketli olarak yıkanmasını sağlayacak otomatik tren yıkama sistemi de kurulacak. Ulusal yangın yönetmeliklerine uygun olarak bina içi sulu yangın söndürme sistemi (dolap sistemi),  sprinkler  (yangın söndürme sistemi) sistemi ve itfaiye dolum ağzı yapılacak. Yeraltı araç depolama tesisinde trafo merkezi ve trenlerin enerjisini sağlayan 3. ray sistemi de oluşturulacak. Ayrıca tesise yangın algılama-ihbar, kamera ve  scada sistemleri de kurulacak. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Yer altı Vagon Otoparkı, 92 milyon 722 bin Tl’ye mal olacak.