HABERLER
BUCA METROSU’NUN PROJE İHALESİ İÇİN 5 FİRMA YARIŞTI
Büyükşehir Belediyesi, Buca metrosu için başlattığı ihale sürecinde yeni bir adım daha attı. Proje ihalesinin ikinci aşamasında 5 firmadan teklif geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Metrosu için yaptığı proje ihalesinde ikinci aşamaya geldi. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihalenin ilk aşamasında ön yeterlilik alan 5 firma, mali tekliflerini verdi. İhale komisyonunun değerlendirmesini sürdürdüğü bildirildi.   
4 milyon TL yaklaşık maliyeti olan ihalede  firmalar ve teklifleri şöyle oldu: 
Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri A.Ş 2.801.991,00 TL (iki milyon sekiz yüz bin dokuz yüz doksan bir TL),  Net Engeeniring S.P.A. 6.183.916,48 TL (Altı milyon yüz seksen üç bin dokuz yüz on altı TL), Erka-As Proje Ve Araştırma İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti 2.845.000,00 TL (İki milyon sekiz yüz kırk beş bin TL), Geodata Engeeniring S.P.A 3.490.000,00 TL (Üç milyon dört yüz doksan bin TL), Altınok Müşavir Mühendislik Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. 2.945.000,00 TL  (iki milyon dokuz yüz kırk beş bin TL).

9.5 kilometrelik hat
İhale kapsamında Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Buca Koop. arasındaki toplam 9.5 kilometrelik güzergahın uygulama projeleri, ihale dokümanları, ÇED raporu, ulaşım etüdü, fizibilite raporu ve zemin etütleri ile depo sahası ve binası hazırlanmasına ait danışmanlık hizmetleri gerçekleştirilecek. Kesinleşen kararın kazanan firmaya tebliğ edilmesinin ardından, yasal ihale süreci  tamamlanır tamamlanmaz yer teslimi yapılarak işlere başlanacak ve tüm çalışma 12 ayda tamamlanacak. Projelerin elde edilmesinin ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı’ndan izin alınarak yapım ihalesine çıkılacak.

Derin tünelle yapılacak
Buca Metrosu’ndaki toplam 9.5 kilometrelik güzergah Üçyol’dan itibaren Halide Edip Adıvar Caddesi’ni takip edecek. Mehmet Akif Caddesi’ni izleyerek Şirinyer Kavşağı, Buca Belediyesi önü, Hasanağa Bahçesi yanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü  ve son istasyon olarak da Buca Koop bölgesine uzanacak. 8 adet istasyonun yer alacağı Buca hattının derin tünel olarak yapılması planlanıyor. Bu hatta yolculuk süresi  yaklaşık 20 dakika olacak.