HABERLER
İZMİR METROSU MAHİR ELLERDE
Avrupa Birliği  tarafından finanse edilen  Mahir Eller Projesi'ne İzmir'in kadın metro ve tramvay sürücüleri damga vurdu. Çeşitli meslek kollarında personelin mesleki yeterliliğini belgelendiren sınavlara, en fazla sayıda  kadın sürücü grubuyla katılan kurum İzmir Metro A.Ş. oldu. İzmir'in 14 kadın metro ve tramvay sürücüsü sınavı başarıyla geçerek mesleki yeterliliğini kanıtladı.

İzmir Metro A.Ş.'nin üç meslek gurubundaki 69 personeli de yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.
Avrupa Birliği MADAD fonu kapsamında finanse edilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde sürdürülen, “Mahir Eller Projesi”ne İzmir Metro A.Ş., bünyesindeki 3 meslek grubu da dahil edildi. Proje kapsamında, “Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı” ve “Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü” meslek gruplarında personeli belgelendirilen ilk kurum olmayı başaran İzmir Metro A.Ş. proje illeri içinde mesleki yeterlilik belgesi sahibi  en fazla kadın sürücü personeli barındıran kurum olma unvanını da elde eti.
 

 
Kadının yeri var
Projede yürütülen sınavlar çerçevesinde ,​ İzmir Metro A.Ş.nin 16 personeli, "Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı", 33 personeli "Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü", 20 personeli ise "Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücüsü" kategorilerinde yeterlilik belgesi almaya hak kazandı. "Katener Bakım Personeli" ve "Trafik Kontrolörü" meslek gruplarında proje kapsamında belgelendirilen ilk kurum İzmir Metro A.Ş. oldu. "Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücülüğü" programına katılan İzmir Metrosu ve İzmir Tramvayı'nda görevli 20 tren sürücüsünün 14'ünün kadın olması da dikkat çeken bir diğer unsurdu.
 
 

 
Hem teoride hem pratikte kazandılar
İzmir'in kadın metro ve tramvay sürücüleri, projede kadınların en yoğun olarak temsil edildiği meslek grubunu oluşturdu. Projede ulaşım sektöründe yetkilendirilmiş belge kuruluşları arasında yer alan UGETAM tarafından yapılan sınavlarda, adaylar alanlarındaki mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak için  önce teorik sınava tabi tutuldu, başarılı olanlar ise sahada performans sınavına alındı. Değerlendirme, ulusal meslek standartlarına ve yeterliliklerine göre yapıldı. Böylece projeye dahil edilen İzmir Metro A.Ş. personelinin tamamı, yeterliliğinin "Ulusal Meslek Standartları"nda  olduğunu kanıtladı.
 

 
Personelin mesleki yeterliliği tescilleniyor
Avrupa Birliği finansmanı ile yürütülen proje, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile  12 ilde mesleki yeterliliği tescillenen personel yetiştirmeyi amaçlıyor. Projenin İzmir ayağını Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) yürütmektedir.