HABERLER
HABER ARŞİVİ
HALKAPINAR’DA KÖPRÜLER GENİŞLİYOR

Metro ile İZBAN aktarmasının yapıldığı Halkapınar İstasyonu’nda sıkışıklığı gidermek için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2.3 milyon liralık yatırımla bir yandan köprüleri genişletirken bir yandan da yürüyen merdiven montajı gerçekleştiriyor.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi/İZBAN ile İzmir Metrosu arasındaki entegrasyonu sağlayan Halkpınar İstasyonu’nda aktarma işlemlerinin daha hızlı yapılması ve yolcu yoğunluğu nedeniyle oluşan sıkışıklığın giderilmesi için yaptığı çalışmaları sürdürüyor. Bu kapsamda metro ve banliyö arasında aktarma işlevi gören iki yaya köprüsünde genişletme ve sabit merdivenlerin yürüyen merdivenlere dönüştürülmesi için çalışma gerçekleştiriliyor.


Halkapınar İstasyonu’nda bilet holünden Çınarlı yönüne yaya geçişlerini sağlayan mevcut çelik yaya köprüsü sökülerek genişliği 1.85’den 7 metreye çıkarılıyor. Çalışmalar kapsamında ayrıca, köprü ucundaki sabit merdivenler de çift yönlü yürüyen merdivene dönüştürülerek özellikle engelli vatandaşların kullanımı için asansör de monte edildi. Buradaki imalatın Ocak ayı sonuna kadar tamamlanarak vatandaşların kullanımına hazır hale getirilmesi planlanıyor.


Yolcuların mağdur olmaması için ilk köprüdeki çalışmaların tamamlanmasının hemen ardından, İZBAN ile Metro arasındaki aktarmayı sağlayan ikinci mevcut çelik köprüde de genişletme çalışmalarına başlanacak. Burada mevcut 2,60 olan genişlik 4 metreye çıkarılırken, sabit olan 3 adet merdivenin sayısı 6’ya da çıkarılarak yürüyen merdivene dönüştürülecek ve üst kısmı kapatılacak. Proje 2 milyon 270 bin TL’ye mal olacak.