HABERLER
HABER ARŞİVİ
LONDRA, HONG KONG, PARİS, SYDNEY.. VE İZMİR

 İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda engelliler için yeni ve çok önemli bir adım daha attı. İzmir Metrosu, 1,5 milyon TL’lik yatırımla işitme engelliler için dünyada sadece Londra, Hong Kong, Paris ve Sydney metrolarında bulunan ‘Akıllı İşitme Sistemi’ni devreye aldı. Metroda ayrıca görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan haritalar ve bilgilendirme plakaları da yerleştirildi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İzmir Metro A.Ş., tüm engelli grupları için dünya standartlarında ‘Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi’ni hayata geçirdi. Yaklaşık 1,5 milyon TL’ye mal olan, ön hazırlık, proje ve uygulama olmak üzere yaklaşık bir yıllık süreçte gerçekleşen proje sayesinde ortopedik engellilerden sonra, görme ve işitme engelliler için de seyahat özgürlüğü sağlandı. 


Türkiye’de ilk, dünyada 5’inci 
‘Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi’ ağırlıklı olarak görme ve işitme engelli yolculara yönelik olarak hazırlandı. İzmir Metrosu’nun tüm istasyonlarında zemin koşulları ve asansörlerin standartlara uygun olması nedeniyle ortopedik engelli grupları için ayrıca bir düzenlemeye gidilmedi. Proje kapsamında, işitme engelli yolcular için çok önemli olan ‘İndüksiyon Devresi’ ya da ‘Akıllı İşitme Sistemi’ olarak bilinen ses ayrıştıran bir sistem devreye alındı. Bu sistem, tüm istasyonlardaki uyarı ve bilgilendirme anonslarını ortamdaki diğer seslerden ve uğultulardan yalıtarak doğrudan işitme engellinin kullandığı cihaza veriyor. Böylece engelli yolcu sesleri net duyuyor, her türlü uyarı ve anonsu algılıyor. Toplu ulaşımda Türkiye’de ilk kez İzmir Metrosu’nun istasyonlarında uygulanan ‘Akıllı İşitme Sistemi’, dünyada ise sadece Londra, Hong Kong, Paris ve Sydney metrolarında var. 


Sistem, tüm istasyonlarda toplam 21 adedi gişelerde ve 21 adedi peronlarda olmak üzere toplam 42 noktada aktif durumda. Sistemin kurulumu için istasyonların tavanlarında iki ay süren yoğun bir çalışma yapıldı.
 


Haritalar, Braille alfabesiyle hazırlandı
‘Erişim, Bilgilendirme ve Yönlendirme Projesi’nin diğer ayağında ise görme engelli bir yolcunun refakatçiye ihtiyaç duymadan rahatlıkla istasyona gelip trene binmesi ve bütün yolcular gibi yolculuğunu güven içinde yapabilmesine olanak sağlayan düzenlemeler yapıldı. Proje çerçevesinde, yüzey uygulaması standartların öngördüğü şekilde hazırlandı. Tamamen görmeyenlerin yanı sıra az görenlerin de kullanabilmesi amacıyla, erişilebilir yüzeyler zeminden farklı parlak sarı renkte yapıldı ve yüzeyler ‘bu yolu takip et’, ‘uyarıcı bir yere geldin’, ‘dur ve dikkat et’ anlamları taşıyan farklı uygulamalarla bütünlendi. Kat planlarını ve yönlendirmeleri gösteren 50 adet harita, Braille alfabesiyle hazırlanarak 14 istasyonun giriş ve çıkış noktalarına konuldu. Sabit merdiven korkuluklarına ise o merdivenin hangi yöne gittiğini gösteren Braille alfabeli bilgilendirme plakaları yerleştirildi. Toplam 300 adet plaka sayesinde merdiven başına gelen engelli yolcu eliyle o merdivenin istikametini tespit etme imkanı buluyor. Asansörlerdeki mevcut butonlar ise kabartma olduğu için görme engelli vatandaşların kullanımını kolaylaştırıyor. İstasyonlarda yapılan bu düzenlemelerin yanı sıra idari binada da engelli asansörü ve girişlere hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı. Proje kapsamındaki tüm uygulamalar, diğer yolcuları da rahatsız etmeyecek, herhangi bir risk yaratmayacak biçimde planlandı. 


‘Kırmızı Bayrak’lı ilk kuruluş
İzmir Metrosu, hayata geçirdiği bu uygulamalar sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi “Kırmızı Bayrak Komisyonu yönetmeliği” doğrultusunda değerlendirmeye alınan ilk kuruluş oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi “Kırmızı Bayrak Komisyonu”nun İzmir Metrosu istasyonlarında yaptığı denetim değerlendirmesi sonunda, çalışmalar yüzde 100 olumlu bulundu ve metroya 3 yıldızlı kırmızı bayrak verilmesi kararlaştırıldı.