HABERLER
HABER ARŞİVİ
KAPTAN BİLE OLDULAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde ağırlanan köy öğrencileri, toplu ulaşım araçlarını yakında tanıdı. Çoğu ilk kez metro ve vapura binen çocukların heyecanı görülmeye değerdi.


28 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasındaki Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamında, orman köylerindeki okullarda öğrenim gören 150 öğrenci, önce otobüse bindi, ardından İZBAN ile yolculuk yaptı, son olarak da vapura binip Körfez turu attı. Çoğu hayatında ilk kez metroya ve vapura binen öğrenciler, unutamayacakları bir gün yaşadı.


Bindikleri ulaşım araçlarında oldukça heyecanlandıkları gözlenen öğrenciler, geçtikleri güzergahları da ilgiyle izledi. İZBAN seyahati sırasında “makinist”in yanına giden öğrenciler, onun anlattıklarını can kulağıyla dinledi. Çocuklardan Ezgi Taner (10) ve Ece Budak (11) da vapur seyahati sırasında “kaptan” oldu. Bergama Vapuru’nun kaptanından dümeni devralan minikler, “büyük bir iş başarmanın” mutluluğunu yaşadı.


Öğretmenlerinin eşlik ettiği öğrencileri, “entegre ulaşım” pratiği yaptıkları bu turda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ ile ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Tufan Eker yalnız bırakmadı. Tunçağ ve Eker, öğrencilere içinde diş macunu-diş fırçası, kırtasiye malzemeleri, şapka ve ulaşım bilgilendirme kitabı bulunan bir armağan da verdi.Saat Kulesi’ni ilk kez gördü
Bayındır’a bağlı Çınardibi Köyü’nde yaşayan 10 yaşındaki Betül Sarıel, çok güzel bir gün geçirdiğini söyledi. Konak Meydanı’ndaki tarihi Saat Kulesi’ni de ilk kez gören Betül Sarıel, çok beğendiğini belirtti. Betül’ün aynı köyden arkadaşı olan 10 yaşındaki Sinem Budak, özellikle metrodaki yürüyen merdivenlerin çok “heyecanlı” olduğunu söyledi. Kemalpaşa’ya bağlı Vişneli Köyü’nden gelen 11 yaşındaki Gaye Sivas ise tüm gün çok güzel vakit geçirdiklerini söyleyerek kendilerine imkan sağlayan herkese teşekkür etti.


Ulaşım Haftası kapsamında, 2 Aralık Cuma günü de, 35 orman köyünden 150 öğrenci daha Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım imkanlarından yararlandırılacak ve kenti “entegre ulaşım” sistemiyle gezecek.


İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, Eylül ayında, 60 orman köyünü ulaşım ağına dahil etmişti. 19 Eylül’de hayata geçen sistemle, İzmir ve çevresindeki toplam 98 orman köyüne ulaşım başladı.