HABERLER
HABER ARŞİVİ
BAŞKAN’IN DAVETİNE ÇİN’DEN YANIT VAR: “MEMNUNİYETLE GELİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu ay başında mektupla İzmir’e davet ettiği Çinli demiryolu ekipmanları üreticisi CSR Grubu’nun Başkanı Zheng Changhong, olumlu yanıtını hemen gönderdi: “İşbirliği ve yatırım olanaklarını görüşmek ve koordinasyon sağlamak üzere kentinizi ziyaret etmekten mutluluk duyacağız.

Yapımı devam eden İzmir metrosunun yeni vagonlarını üreten ve İzmir’de üretim yapmayı planlayan CSR Grubu Başkanı Zheng Changhong, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davet mektubuna yanıt verdi: “Memnuniyetle geliyoruz.


Ürettikleri vagonların İzmir’de çalışacak olmasından dolayı büyük heyecan duyduğunu belirten CSR Başkanı Zheng Changhong, mektubuna “Öncelikle göndermiş olduğunuz mektubunuz için teşekkür eder, değerli ülkenizi ve güzel kentiniz İzmir’i ziyaret davetiniz için minnettarlığımı belirtmek isterim. CSR vagonlarının saygın kentinizde çalışacak olmasından dolayı büyük bir heyecan duymaktayım” cümleleriyle başladı.

Şirketlerinin modern bir yönetim felsefesine sahip olduğunu ve uluslararası pazarlara açılmak istediğini belirten Zheng Changhong, mektubuna şöyle devam etti: “Dünyanın önde gelen demiryolu ekipmanları üreticisi olan CSR, hem iç pazarını kuvvetlendirmek hem de dünya çapında demiryolu endüstrisinde öncü olabilmek için uluslararası pazarlara açılmak istemektedir. Bu açıdan İzmir, yatırım ve işbirliği açısından büyük potansiyele sahiptir. Türkiye’nin 3. en büyük kenti ve aynı zamanda da en önemli limanı olan İzmir, kalifiye işgücünün ve sonsuz pazar potansiyelinin yanı sıra coğrafi konumunun kendine sağladığı faydalardan en iyi şekilde yararlanmaktadır. Günümüzde İzmir, sağlam endüstriyel yapısı, aktif ekonomisi, finansal-ticari aktiviteleri ve gelişen turizm endüstrisi ile güzel ve elverişli modern bir metropol kenti olarak bilinmektedir. Ayrıca kentinizin yatırım ve işbirliği açısından da büyük bir potansiyeli olduğuna dair inancım tamdır. CSR ve İzmir kenti arasındaki mevcut dostane ilişkiler ile söz konusu metro projesine dair sahip olduğumuz karşılıklı güvenin, gelecekteki işbirliklerini geliştireceğine inanmaktayım. Bu nedenle de uzun dönemli işbirliğimizi devam ettirmek adına, sizin için uygun bir zamanda olası işbirliği ve yatırım olanaklarını görüşmek ve koordinasyon sağlamak üzere kentinizi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyacağız. Sizi Çin’de tekrar görmekten duyacağım memnuniyeti de tarafınıza iletir, mevcut işbirliğimizin uluslararası işbirliği çalışmalarının en iyi örneği olmasını umut ettiğimi tarafınıza iletmek isterim. Bu vesile ile tüm CSR çalışanları adına, siz Ekselanslarına ve İzmir halkına en içten dileklerimizi ve şükranlarımızı iletiriz.


Başkan yatırım için çağırmıştı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz Ağustos ayında Çin’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından CSR Grubu Başkanı Zheng Changhong’a bir mektup göndererek “İzmir’de kullanacağımız yeni metro vagonlarının üretimine ilişkin çalışmaların büyük bir ciddiyetle yürütüldüğünü görmek, bizi gelecekteki muhtemel işbirlikleri için de umutlandırdı. Kısa süre içinde dünyanın önemli ve saygın kuruluşları arasında hak ettiği yeri alacağından şüphe duymadığımız CSR Grubu ile dostluğumuzun uzun soluklu ve çok verimli geçeceğini düşünüyorum. Gelin, bu dostluğu kalıcı hale getirebilmek için ikinci önemli adımı atalım. Sizi dinamik yapısı, gelişen ekonomisi ve nitelikli iş gücüyle küresel ölçekte bir metropol olmak i Çin gerekli potansiyele fazlasıyla sahip olan kentimiz İzmir’de ağırlayalım. CSR Grubu’na Türkiye’nin ve Avrupa’nın kapılarını, gelin İzmir’den birlikte açalım. Hunan ile İzmir, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirelim” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’de faaliyet gösteren CSR Zhuzhoue Elektric Locomotive Co.Ltd. ile yapılan sözleşmeyle yapımı devam eden İzmir’in yeni vagonları, mevcut ve yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Bornova metro hatlarında kullanılacak. 32 vagondan 16’sı MD (sürücülü) tip olacak. Hepsi klimalı olan vagonlar, mevcut metro sisteminde kullanılanlarla teknik ve sistem açısından tam uyum sağlayacak.