HABERLER
HABER ARŞİVİ
BAYRAMLAŞMADA ÇİNLİLER DE VARDI

İzmir’in raylı sistem ulaşımı için Çin’de üretilen yeni metro vagonlarının ilk partisi İzmir’e gelmeden, Çinli firmanın 15 teknisyeni İzmir’e ulaştı. Konuk teknisyenler, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun Bayram kutlamasına da katıldı.

Üçyol-Üçkuyular ve Bornova metro hatlarındaki inşaat çalışmalarında sona yaklaşılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genişleyen metro sisteminde kullanacağı yeni vagonların üretimi de Çin’de devam ediyor. Üretilecek 8 tren setinden ilki önümüzdeki günlerde İzmir Limanı’na ulaşacak.
 

Vagonlar İzmir’e gelmek üzere deniz yolculuğuna devam ederken, vagonların üreticisi Çinli CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd firması da 15 çalışanını İzmir’e gönderdi. Çinli uzman ve teknisyenler, vagonların karşılanması, testten geçirilerek sefere hazırlanması ve 30 aylık garanti süresi boyunca oluşacak herhangi bir teknik arızanın giderilmesi konularında destek verecekler.

Kurban bayramı kutlamaları kapsamında Metro A.Ş.’yi ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, burada Çinli teknik ekiple de bayramlaştı. 30 ay süresince İzmir’de kalacak olan teknisyenler, vagonlar İzmir Limanı’ndan çıkış yaptıktan sonra yaklaşık 2 ay süresince testlerin devam edeceği ve ardından da devreye alınacağı bilgisini verdiler.
 

32 vagondan oluşan 8 tren setinin tamamının Nisan ayına kadar İzmir’e ulaşması bekleniyor. Yeni araçlarla birlikte İzmir Metrosu’ndaki vagon sayısı 45’ten 77’ye çıkacak. İzmir’e gelecek toplam 32 vagonun 16’sı “MD” yani sürücü kabinli tip olacak. Tamamı klimalı olan vagonlar, gelişmiş teknik özellikler barındırıyor. İzmir’in yeni vagonları; mevcut metro sistemi ile yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Evka 3 hatlarında kullanılacak.