HABERLER
HABER ARŞİVİ
ÇİN’DE İZMİR RÜZGARI


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yapımı devam eden İzmir metrosunun yeni vagonları için Çin’de düzenlenen törene katıldı. Genel Sekreter Vekili Raif Canbek ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev ile birlikte Pekin’den Changsa’ya geçen Başkan Kocaoğlu, burada CSR Başkanı Zheng Changhong ve üst düzey yetkililer tarafından karşılandı. Zhuzhou’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin aynı zamanda Avrupa’ya ihraç ettiği ilk metro vagonları olan bu taşıtların raya indirilmesine tanıklık eden Başkan Kocaoğlu, çok sayıda Çinli yatırımcı ve ulaşım sektörü temsilcilerinin de katıldığı törende bir konuşma yaparak İzmir’i anlattı.
 


Dinamik yapısı, gelişen ekonomisi, nitelikli işgücü;  tarım, sanayi, ticaret ve turizm alanlarındaki mevcut üstünlükleri ile İzmir’in, “küresel ölçekte bir metropol” olmak için gerekli potansiyele fazlasıyla sahip olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: “Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren İzmir, Anadolu’daki demiryolu ulaşımının da başlangıç noktasıdır. Günümüze ve ulaşım sektörüne odaklanırsak, yine önemli ilklerle karşılaşırız: Kent içi toplu ulaşımda ilk entegrasyon, kent içi toplu ulaşımda ilk elektronik kart ile ödeme sistemi ve Büyükşehir Belediyesi’nin merkezi yönetimle sinerjisini birleştirerek açtığı Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük kent içi raylı ulaşım sistemi yine İzmir’de kurulmuştur. Türkiye’ye gelecek Çin Halk Cumhuriyeti üretimi ilk trenin, Avrupa kapısına dayanan ilk Çin Halk Cumhuriyeti yapımı metro treni olma özelliğini de taşıyarak İzmir için yapılıyor olması, bizim için ayrıca gurur kaynağıdır. Bu gururu bugün sizlerle birlikte paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
 


Çin’in Türkiye ve Avrupa pazarına ilk adımı İzmir’den atmakla en doğru kararı verdiğini de söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Çünkü İzmirlilerin kalite anlayışı ve hizmet beklentisi yüksektir. Bu özelliği ile İzmir, zor fakat önemli bir referans olma özelliği taşır. Projenin şu ana kadarki ele alınış şekli ve verilen önem ayrıca memnuniyet vericidir. Yaşadığımız süreç, bu trenlerin işletmedeki yapısal kalitesi, teknik güvenilirlik ve uzun ömür anlamındaki beklentilerimiz adına da güven uyandırmaktadır. İzmir’de 2000 yılından beri, İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş.  tarafından sürdürülen metro taşımacılığı, yüksek hizmet kalitesi ile günlük yolcu sayısında 3 yıl öncesine göre yüzde 100 artış göstermiştir. Bu hızlı yükseliş, önümüzdeki aylarda işletmeye alınacak yeni hatlar ve bugün burada üretilen yeni trenlerle hızla devam edecektir. İzmir için üretilen trenler, aynı zamanda Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki dostluk bağlarını da güçlendirecektir” dedi.

 


Çinli yatırımcılara İzmir daveti
Çin temasları sırasında Changsa kentinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un doğduğu evin yakınına kurulan dev  anıtına çelenk koyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Hunan eyaleti Komünist Parti Komitesi Sekreteri Zhou Qiang  ve Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mei Kebao  ile de birer görüşme yaptı. Başkan Kocaoğlu ikili temasları sırasında, İzmir’in Çinli yatırımcılar için çok cazip bir kent olduğunu ve gelişim açısından büyük potansiyeli bulunduğunu belirterek, “Kentin yerel yönetimi olarak, İzmir’e yatırım planlayan Çinli girişimcilere tüm içtenliğimizle kucak açmaya hazırız” diye konuştu.
 


İzmir’in yeni trenleri: Çin’de faaliyet gösteren CSR Zhuzhoue Elektric Locomotive Co.Ltd. ile yapılan sözleşmeyle alınacak vagonlar, mevcut ve yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Bornova metro hatlarında kullanılacak. 32 vagondan 16sı MD (sürücülü) tip olacak. Hepsi klimalı olan vagonlar, mevcut metro sisteminde kullanılanlarla teknik ve sistem açısından tam uyum sağlayacak.