HABERLER
İLK KEZ İZMİR METRO’DA
İzmir Metro’nun 95 yeni aracında uygulanan Yolcu Sayım Sistemi ve Işık Perdesi teknolojisi, ülkemizde ilk kez  bir raylı sistem treninde yer alıyor.

İZMİR Metro A.Ş. nin Çin’de imalatı süren teknoloji harikası 95 yeni aracı, ülkemizde ilk kez uygulanacak özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Yaklaşık 240 milyon TL’ye mal olacak ve önümüzdeki aydan itibaren İzmir’de olmaya başlayacak yeni setlerde her kapının üzerinde, yolcu giriş sayısını hesaplayan özel modüller olacak. Yolcu Sayım Sistemi (YSS) adı verilen modül sayesinde Trafik Kontrol Merkezi vagonların doluluk oranlarını görebilecek ve böylelikle yolcuları daha boş vagonlara yönlendirme imkanı doğacak. 
 

KAPILAR DAHA GÜVENLİ
Yeni setlerdeki bir diğer yeniliğe ise “Işık Perdesi” adı veriliyor. Bu perde, kapıların kapanmasından hemen önce devreye girip arada kalan bir cisim olup olmadığını görüyor ve gelen verilere göre kapıyı komuta ediyor. Sistem, sadece ülkemizde değil, IFE (Otomatik  Kapı Sistemleri) tarafından dünyada ilk kez uygulanacak bir yapı olması açısından da önem taşıyor. Bir başka yenilik, kapı pencere camları içinde yer alan ışık şeritleri. Şeritler, yolcular tarafından içeriden veya dışarıdan kolaylıkla görülebiliyor ve yolcuyu, kapının kullanım dışı olup olmadığı konusunda uyarıyor. Böylece kapılarda gereksiz zaman kayıpları önleniyor.İLK İKİ SET YOLDA
İzmir Metro’nun her biri beş vagonlu tren setlerinden yapımı tamamlanan ilk ikisi, 21 Temmuz tarihinde gemi ile yolu çıktı. Tren setlerinin Ağustos ayı sonunda İzmir’de olması bekleniyor. İzmir’e gelen her tren seti, gerekli kontroller, eğitimler ve test sürüşleri gibi çalışmaların ardından işletime verilecek. Tren setlerinin tamamı ise önümüzdeki yıl sonunda gelmiş olacak.

ARAÇ SAYISI 182 OLACAK
Filosunda 87 araç bulunan İzmir Metro’nun, yeni setlerin gelmesiyle araç sayısı 182 ye ulaşmış olacak. Yolcu sayıları, istasyonları ve araç filosu ile büyümeyi sürdüren İzmir Metro, sinyalizasyon alt yapısını da geliştirerek yolculara sık aralıklı işletim hizmeti vermeyi hedefliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, çok doğru bir strateji ile, İzmir’de raylı sistem toplu ulaşım sistemlerini yaygınlaştırırken İzmir Metro da kentliye konforlu ve güvenli hizmet vermeyi amaç ediniyor.